BRATISLAVA - Už túto jeseň by vysokoškoláci mohli dostávať motivačné štipendiá - prospechové a mimoriadne. Najlepší z najlepších by podľa vyhlášky, ktorú navrhuje ministerstvo školstva, mohli za dobré výsledky v štúdiu získať aj 30-tisíc korún ročne - 20-tisíc korún ako prospechové štipendium za známky a 10-tisíc ako mimoriadne štipendium za výsledky vo vede, v umení, športe, vynikajúce plnenie študijných povinností počas celého štúdia, reprezentáciu fakulty vo vedomostných súťažiach či mimoriadne kvalitnú záverečnú prácu.
Vyhláška sa do konca týždňa pripomienkuje a platiť by mala už od začiatku nového akademického roku. Presnú výšku štipendia i počet jeho poberateľov budú určovať samotné fakulty alebo vysoké školy, ktoré podmienky na jeho udelenie budú musieť zverejniť na začiatku školského roku.
Ministerstvo navrhuje, aby prospechové štipendiá dostávalo asi 10 percent vysokoškolákov, teda približne 8590 študentov. Mimoriadne štipendiá budú pre 2 percentá študentov - toľko peňazí sa na ne rozhodlo ministerstvo vyčleniť. Motivačné štipendiá budú môcť dostávať aj študenti prvého ročníka, keď budú mať uzatvorený prvý semester.
O štipendiá nebude treba žiadať, štandardne sa budú udeľovať na základe výsledkov za predchádzajúci akademický rok a semester, študent na ne bude mať nárok automaticky. "Povinnosťou študenta bude len prísť a zobrať si peniaze," povedal minister školstva Martin Fronc.
Rektori vysokých škôl novú vyhlášku vítajú, myslia si však, že prichádza neskoro, keďže nový akademický rok sa začína už o pár týždňov. Hovorkyňa ministerstva Monika Murová si to nemyslí. "Vysoké školy budú dávať štipendiá študentom v dvoch splátkach ročne. Prvý raz to pravdepodobne bude v októbri - novembri na základe výsledkov študentov za predchádzajúci školský rok. Nie je nereálne dovtedy stihnúť vypracovať kritériá na vyplácanie štipendií."
Odhadované náklady na prospechové štipendiá budú do konca tohto roka 64,4 milióna korún, na mimoriadne 3,3 milióna. Ministerstvo odhaduje, že na akademický rok 2006/2007 to bude spolu asi 150 miliónov korún. Peniaze má v rozpočte - použije tie, ktoré dostalo pre prípad, že by Fronc presadil zákon o študentských pôžičkách, ktorý by priniesol čiastočné spoplatnenie štúdia. To sa však nestalo.
Štipendiá vraj nie sú reforma
Keď pred pár mesiacmi neprešiel Froncov návrh na spoplatnenie štúdia, ministerstvo naznačovalo, že urobí reformu cez vyhlášky. V prípade štipendií to tak podľa ministerstva nie je.
Medzi kritikov Froncovej reformy vysokého školstva patrila poslankyňa ANO Beáta Brestenská. S vyhláškou o štipendiách je však spokojná, podľa nej je cieľom motivovať najlepších študentov. "Máme záujem, aby prišli na fakulty. Mimoriadne štipendiá dostanú aj študenti úspešní v rôznych súťažiach, vedeckých aktivitách a podobne. Nie je to súčasť reformy vysokého školstva, je to motivácia."
Zástupca študentov, čo bojovali proti spoplatneniu štúdia, Karol Klobušický, je s návrhom vyhlášky tiež spokojný. "Netreba spoplatniť školstvo, aby sa našli prostriedky na motivačné štipendiá, ktoré sú dobrým hnacím motorom na rozvoj vysokých škôl," hovorí.
Ministerstvo školstva plánuje upraviť aj sociálne štipendiá. (rf)