Raniak obrovský je najväčší európsky netopier. Našli ho aj na Poľane. Okrem toho, že má rozpätie krídel až 43 centimetrov, má aj ostré a veľké zuby (na malej snímke). FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
tohto druhu na Slovensku.
"Veľmi nás prekvapilo, keď sme tento exemplárny kus raniaka obrovského objavili na Slovensku. Vôbec sme to neočakávali. Chytili sme ho úplne náhodou do siete. Naposledy som niečo podobné videl v Bulharsku," reagoval Thomass.
Holandskí výskumníci, ktorí vyhľadávajú neprebádané oblasti v Európe, požiadali Ústav ekológie lesa SAV vo Zvolene o spoluprácu. Raniaka obrovského preskúmajú, okrúžkujú a vypustia naspäť do prírody. Podľa pracovníka Ústavu ekológie lesa Petra Kaňúcha je odchyt raniaka obrovského na Poľane objav, ktorý sa podarí možno raz za život.
Odborníci sa domnievajú, že samička sťahovavého raniaka obrovského "preletela" svoje prirodzené hniezdiská, alebo v dutinách stromov na Poľane žije väčšia komunita. Raniaky žijú najmä na juhu Európy.
Raniaky obrovské sú veľmi plaché a ťažko pozorovateľné, preto je o nich veľmi málo údajov. Napríklad, na internetovom vyhľadávači nie je ani jeden odkaz na tento druh netopiera. Netopiere sa živia hmyzom, ale v Taliansku údajne existujú neoverené informácie, že likvidujú aj malé operence.
Netopiere sú jediné cicavce, ktoré vedia lietať. Krídla tvorí tenká kožovitá blana. Netopiere musia denne zožrať veľké množstvá hmyzu. Pri love sa orientujú echolokáciou. Cez deň spia zavesené dolu hlavou v najrôznejších úkrytoch, v jaskyniach, banských šachtách alebo na povalách, či v dutinách stromov. Po hlodavcoch je to najpočetnejší rad zahrnujúci asi 1000 druhov, v strednej Európe žije 20 druhov netopierov.
Netopiera sú hmyzožravé, ale existujú aj druhy, ktoré lovia malé rybky, alebo sa živia krvou veľkých cicavcov.
DANIEL VRAŽDA