.
Člen Rady STV Štefan Fejko, ktorý pre radu vo februári robil analýzu spravodajstva, hovorí, že základné tendencie sa v ňom za posledné mesiace nezmenili. Pravidelné zmeny na poste šéfredaktora sú podľa neho už metódou práce.
"Každého pol roka si manažment STV vyžiada sto dní trpezlivosti s novým vedením spravodajstva, čím sa mu darí uchovať si jeho bezpohlavnosť." Problém je podľa neho hlbšie, a to v rôznych dohodách medzi riaditeľom a poslancami.
Na výčitky mediálnych analytikov, že spravodajstvo STV sa nezaoberá politicky citlivými témami, nedávno Branislav Zahradník z vedenia povedal, že šéf spravodajstva nedostal upozornenie, že nemá ísť do káuz. "Povedali sme však, že nechceme mať kauzálne spravodajstvo, v prospech alebo neprospech niektorých skupín, ale nepovedali sme, že má byť bezpohlavné." Televízia by inak podľa neho riskovala, že na ňu budú útočiť nespokojné politické strany.
Predseda Rady STV Miroslav Kollár úvahy o zámernej menšej údernosti STV odmietol. "Sú tu ďalšie tri televízie, ktoré môžu byť úderné, komu by pomohlo, ak by práve STV taká nebola."
STV zostavila nový tím, ktorý má zanalyzovať príčiny neúspechov jej spravodajstva. Prvé výstupy či odporúčania by mali byť už v auguste, podľa Zahradníka sa buď "prijmú alebo neprijmú". Členov tímu nechcel menovať.
Prípadný konkurz na nového šéfa spravodajstva je podľa Zahradníka v právomoci riaditeľa Rybníčka. Nový šéfredaktor by mal podľa Zahradníka dopredu vedieť, aké sú očakávania televízie a aké bude mať právomoci.
O úvahách, či sa nevráti bývalý šéf spravodajstva Ivan Janda, sa Zahradník nechcel vyjadriť. "Nechcem nikoho oberať o šancu, ale ani favorizovať." Prednedávnom dával väčšiu šancu niekomu zo súčasných zamestnancov STV.
Kollár nateraz nemá výhrady k istému prechodnému obdobiu v spravodajstve televízie. Potom, ako jej nevyšli dve posledné personálne rozhodnutia, si podľa neho situácia vyžaduje serióznejšiu analýzu. Kollár si nemyslí, že konkurz je nevyhnutný, odborník sa dá podľa neho nájsť aj inak.
Tím by mohol navrhnúť aj posilnenie redakcie. "Dnes nehovoríme ani áno, ani nie," hovorí Zahradník. Súčasná situácia podľa neho neovplyvní ani plánované zmeny diskusnej relácie O päť minút dvanásť. STV dnes zvažuje, či ju bude vysielať z virtuálneho štúdia, a či so zmenou vizuálu nespraví aj nejaké dramaturgické zmeny.
Hlavná spravodajská relácia Českej televízie Události mala v júni sledovanosť od 13 do 18 percent. (zu, rk)
Rybníček: Budeme hľadať témy, čo diváka zaujímajú
Rada STV vo februári Richardovi Rybníčkovi uložila, aby pripravil do konca júna návrh opatrení na zvýšenie sledovanosti. Materiál, ktorý nedávno dostala, má necelú stránku a je všeobecný. Hovorí sa v ňom napríklad, že redakcia sa sústredí na vyhľadávanie tém, ktoré diváka zaujímajú. STV podľa neho nechce skĺznuť do bulvárnych informácií, ale naopak "uvádzať diváka do súvislostí a pomáhať mu pri utváraní názoru". Redakcia spravodajstva rade hlásila, že chce viac využívať prenosový voz, telemosty z Košíc a Banskej Bystrice, a zlepšiť vzdelávanie redaktorov.
Rybníček v správe píše, že pri zahraničnom spravodajstve peoplemetre pravidelne zaznamenajú úbytok divákov. O obsadení miest zahraničných spravodajcov v ďalších metropolách sa však podľa materiálu zatiaľ v STV len diskutuje. Nedostatok vlastných materiálov chce STV riešiť aj spoluprácou s Českou televíziou. Riaditeľ spravodajstva ČT Zdeňek Šámal však pre SME povedal, že hoci je so svojimi slovenskými kolegami v pravidelnom spojení, o hlbšej spolupráci zahraničných spravodajcov s ním STV zatiaľ nehovorila.
Člen rady Bohumír Bobocký hovorí, že materiál bol predložený len formálne, aby sa splnilo uznesenie, navyše je v rozpore so súčasným vývojom situácie. Kroky, o ktorých sa členovia rady dozvedajú z médií, nevedú podľa neho k stabilizácii spravodajstva. (zu)