Tatranci majú odpratať haluzinu

VYSOKÉ TATRY - Tatranský les už nehorí, ale nebezpečenstvo, že by sa požiar mohol opäť rozhorieť ešte stále nie je celkom zažehnané.

Kopa nahádzanej haluziny v pondelok pri Ceste Slobody medzi Tatranskou Poliankou a Tatranskými Zrubmi, pod požiariskom.

VYSOKÉ TATRY - Tatranský les už nehorí, ale nebezpečenstvo, že by sa požiar mohol opäť rozhorieť ešte stále nie je celkom zažehnané.

"Situácia sa od pondelka veľmi nezmenila, stále vznikajú lokálne záblesky požiaru. V teréne je 90 hasičov a 77 lesných robotníkov, ktorí zárodky možných zdrojov požiaru neustále likvidujú," povedal včera šéf krízového štábu Milan Baran.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prácu hasičom včera neuľahčovalo ani počasie - bolo teplo a fúkal silný vietor, čo bola ideálna kombinácia na rozhorievanie dymových ohnísk.

Majú odpratávať

Aby sa zmenšilo nebezpečenstvo požiaru, obyvatelia Tatier majú čo najskôr odpratať haluzinu a ostatný horľavý materiál vo vzdialenosti do 100 metrov od budov v Tatrách. Vyzval ich k tomu primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Všetkých obyvateľov, podnikateľov a majiteľov nehnuteľností požiadal o aktívnu spoluprácu. Získanú drevnú hmotu, ktorá nebude hrubšia ako desať centimetrov, si môžu brigádnici ponechať.

Spor lesníkov a ochranárov

O haluzine pri cestách sa sporia aj lesníci a ochranári. Lesníci spolu s ministr pôdohospodárstva Simonom hovoria, že za požiare v Tatrách sú zodpovední ochranári, ktorí blokovali spracovanie kalamity. "Jediná alternatíva, ktorú ponúkli, bolo všetko nechať na území Tatier na samovývoj. Teraz kritizujú, že práce sa nekonali dostatočne rýchlo," povedal v pondelok v STV minister Zsolt Simon.

SkryťVypnúť reklamu

Čo na samovývoj

Mimovládny výbor Naše Tatry hovorí, že ide o demagógiu a snahu zbaviť sa zodpovednosti. Tvrdí, že na samovývoj žiadali ochranári ponechať iba 8 percent z plochy kalamity, na 31 percentách žiadali ponechať polovicu dreva, a na 61 percentách plochy 30 percent kalamitného dreva.

Lesníci sa so Štátnou ochranou prírody vo februári dohodli, čo presne nechajú na kalamitisku.

Mali to byť najmä korene, pne, zvyšky kmeňov, hrubšie vrcholce so zelenými vetvami, nahnité a suché kmene bez kôry, a na miestach, kde pri popadaných stromoch rastú nové stromčeky, aj ležiace stromy.

Vyťať nemôžu stojace stromy, za to hrozí pokuta.

Haluzina zostala

Šéf Správy TANAP-u Tomáš Vančura upresňuje, že pre možné požiare súhlasili práve s vyčistením plôch blízko obcí, v rozsahu 100 až 200 metrov od obydlí a ciest sa mohla vyzbierať aj haluzina. Tá tam zostala a v kopách haluziny vznikli viaceré požiare.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy odviezť kopy?

Hovorca Štátnych lesov

TANAP-u Marián Šturcel v pondelok SME povedal, že firmy, ktoré v parku ťažia, musia nahádzať haluzinu na kopu, aby nezostala ako koberec, po ktorom by sa mohol šíriť požiar. Niektoré kopy v Tatrách majú zostať ako zdroj živín, iné majú firmy odviesť. V zmluvách však nemajú podmienku dokedy.

"Konečným termínom na nakopenie haluziny je úplné spracovanie kalamity v obchodnom celku," upresnil včera Šturcel. Firmy majú aj medzitermíny a tie podľa neho doteraz plnili. Z TANAP-u už vyviezli 8100 ton haluziny.

Vančura kritizuje, že lesníci kopy určené na odvoz umiestňujú na okraj ciest a chodníkov, kde sú blízko ľudí a nechajú ich tam schnúť.

Alternatívne štiepkovanie

Prodekan lesníckej fakulty vo Zvolene Viliam Pichler hovorí, že nahádzať haluzinu na kopy je štandardný postup po ťažbe. Kopy sa v území rovnomerne rozložia, v nich a drevnej hmote je 80 až 90 percent živín. Alternatívou spracovania haluziny je štiepkovanie, pri ktorom vzniká biomasa na výrobu tepelnej a elektrickej energie.

SkryťVypnúť reklamu

(haj, afo)

Ochranári tvrdia, že Štátne lesy TANAP-u zanedbali spracovanie kalamity v intraviláne obcí, kde je riziko vzniku požiarov najväčšie. Aj posledný požiar vnikol pri verejnej ceste v Tatranskej Polianke. Nespracovaná kalamita je aj blízko autobusovej stanice v obci Starý Smokovec.

Podľa protipožiarneho projektu by sa mali v TANAP-e objaviť informačné tabule, ktoré upozornia ľudí na riziko požiaru. Hovorca Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel povedal, že ich v lese onedlho umiestnia. Upozornil, že zákaz fajčenia v lese v čase väčšieho rizika požiarov je už v lesnom zákone a v zákone na ochranu prírody. Títo požiarnici o ňom asi nevedia, fajčili pri hasení posledného najväčšieho požiaru v TANAP-e .

FOTO PRE SME - SLAVOMÍR CELER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu