BRATISLAVA - Mať na verejnom zhromaždení pri sebe transparent by od budúceho roka nemuselo byť dovolené. Aj to podľa niektorých mimovládnych organizácií vyplýva z návrhu ministerstva vnútra na zmenu zákona o priestupkoch.
Dnes účastníci zhromaždenia nesmú mať pri sebe strelné zbrane alebo výbušniny, ani iné predmety, ktorými možno niekomu ublížiť na zdraví, "ak z okolností alebo zo správania účastníkov možno usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím". Podmienku však ministerstvo navrhuje zo zákona vypustiť.
Občianski aktivisti usudzujú, že zákon sa bude dať vysvetliť tak, že účastníci nesmú mať pri sebe nič, čím hoci aj teoreticky, možno ublížiť na zdraví. Tvrdia, že takých predmetov je veľmi veľa a nebude jasné, ktoré zákonodarca mal na mysli. "Môže ísť o akýkoľvek tvrdší alebo ostrejší predmet," vravia. Teda aj transparenty, ktoré sú inak štandardnou súčasťou verejných zhromaždení.
Ministerstvo na otázku SME, čo by mohlo, respektíve nemohlo byť "predmetom, ktorým možno spôsobiť ublíženie na zdraví", neodpovedalo. Alena Koišová z jeho komunikačného odboru povedala, že mimovládne organizácie môžu ustanovenia, ktoré sú podľa nich sporné, alebo umožňujú účelový výklad, pripomienkovať.
Ak by účastník zhromaždenia mal pri sebe niečo nevhodné, podľa návrhu by ho to mohlo vyjsť draho. Dnes môže dostať pokutu do 1000 korún, od budúceho roka by to malo byť až 10-tisíc. Desaťnásobne vyššia pokuta (10-tisíc korún) hrozí aj zvolávateľovi zhromaždenia, ak poruší nejakú svoju povinnosť, a to nemusí byť všetko. Až 50-tisícovú pokutu by mu obec mohla dať za to isté, ak by nešlo o priestupok, ale o "iný správny delikt".
"Vysoké pokuty pôsobia zastrašujúco a vyvolávajú dojem, že ide o reakciu ministerstva na víťazstvá mimovládnych organizácií na súdoch, ktoré potvrdili, že slobodu zhromažďovania nemožno svojvoľne obmedzovať," povedala Ingrid Králová z Amnesty International. Návrh novely podľa aktivistov ohrozuje ústavné právo zhromažďovať sa.
Ministerstvo nesúhlasí. "Pokuta za akýkoľvek priestupok plní funkciu trestu za nedodržanie zákona," hovorí Koišová. Dodáva, že niektoré sadzby pokút sú v priestupkovom zákone viac ako desať rokov. "Z hľadiska dnešných pomerov sú tieto sumy viac-menej symbolické."
Pripomienkovanie návrhu novely potrvá do 5. augusta. Mimovládne organizácie možno podporiť na internetovej stránke changenet.sk.
Bezdomovectvo priestupkom?
Ministerstvo vnútra navrhuje, aby priestupkom bolo aj to, ak niekto "žobraním, obťažovaním alebo prespávaním na verejne prístupnom mieste" vzbudil verejné pohoršenie, za čo by mu hrozila pokuta do 3-tisíc korún. Dnes, keď zákon nehovorí, čo presne vzbudzuje verejné pohoršenie, je zaň pokuta do 1000 korún.
Občianski aktivisti sú proti. Sandra Tordová zo združenia Proti prúdu tvrdí, že novelou by sa medzi páchateľov priestupkov zaradili aj tí, ktorí stanujú v lese, alebo prespávajú na poli, na ktoré majú prístup aspoň dvaja ľudia. Občana bez prístrešia návrh novely podľa Tordovej stavia do neriešiteľnej situácie. "Nemá sa kam ísť ubytovať, ale nemôže prespať na verejne prístupnom mieste pod hrozbou priestupku."
Ministerstvo si podľa Aleny Koišovej uvedomuje, že vo väčšine prípadov by vzhľadom na životnú situáciu "priestupcu" nebolo možné pokutu vymôcť. "Náš návrh preto ráta so zavedením alternatívnej sankcie - verejnoprospešných prác." (joč)