Irán svoj jadrový program pozastavil v novembri minulého roku z obáv pred sankciami OSN. Existuje totiž podozrenie, že program využíva na výrobu jadrovej bomby. Irán to popiera a hovorí, že jadrový program je výhradne na energetické účely. Krajina pritom má obrovské zásoby ropy.
Teherán tiež priznal, že odstránil kontrolné pečate z jadrových zariadení. Umiestnila ich tam Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Tá vyzvala Teherán, aby sa podobných krokov radšej zdržal.
Rozhodnutie Iránu o obnovení programu s obavami sleduje Európska komisia. Trojica z členov únie - Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia sa totiž diplomatickými krokmi a ponukou ústupkov a ekonomických výhod snaží od Iránu dosiahnuť zastavenie jadrového programu. Snahu Európy podporuje aj Washington, inak zástanca tvrdej línie proti teheránskemu režimu.
Európska komisia Teherán tiež vyzvala, aby počkal do zajtra, kedy mu predloží kompenzačné návrhy. Podľa neoficiálnych zdrojov by mal Brusel ponúknuť Iráncom kompenzáciu po zajtrajšej inaugurácii iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda.
Únia zrejme ponúkne, že prispeje na výrobu jadrového paliva pre iránske reaktory. Podmienkou má byť plná kontrola inšpektorov MAAE. Tí by mali posudzovať, či je program zameraný výhradne na mierové účely.
Odmenou pre Irán za spoluprácu by malo byť zvýšenie technologickej, obchodnej a politickej spolupráce s EÚ. Pre Teherán by bola určite zaujímavá podpora jeho žiadosti o vstup do Svetovej obchodnej organizácie.
Pôvodný termín pre predloženie kompenzačných návrhov vypršal podľa iránskej strany už v nedeľu. Európski vyjednávači to popreli, podľa ich mienky sa tak malo stať v bližšie neurčenom termíne na prelome júla a augusta.
Podľa izraelského dôstojníka, ktorého citoval denník The Jerusalem Post, je iránsky vojenský program závislý od civilného. Bombu bude mať podľa neho Teherán v rukách do v roku 2012 a nie do roku 2007, ako sa predpokladalo doteraz. Izraelské bezpečnostné zdroje potvrdili, že údaje, ktoré priniesol denník, sú pravdivé.
(čtk, reuters, ma)