Tisíce mladých ľudí protestovali proti zásahu polície proti technopárty už nedeľu. FOTO - ČTK |
Jedna z najväčších ponovembrových akcií českej polície, zákrok proti účastníkom technopárty CzechTek v Mlýnci pri hraniciach s Nemeckom zrušil hroziacu uhorkovú sezónu v tamojších médiách. Rozdelil politikov aj právnikov a po predchádzajúcich škandáloch opäť zatriasol stoličkou ministra vnútra Františka Bublana.
Polícia včera tvrdila, že zasiahla po obdržaní trestných oznámení od súkromných majiteľov pozemkov susediacich s lúkou, ktorú si prenajali organizátori párty. "Rozhodli sme sa zamedziť protiprávnemu stavu a chrániť práva majiteľov nehnuteľností," tvrdil šéf zásahu Jaromír Kníže.
Tieto lúky a blízke lesy vraj tisíce účastníkov párty a ich autá tiež poškodili. Majiteľ jednej z pastvín farmár Jan Zatloukal o sebe agentúre ČTK povedal, že je nedobrovoľným sponzorom CzechTek-u: škody predbežne odhadol na 150-tisíc českých korún.
Okolo celého prípadu je rad nejasností. Polícia tvrdí, že zasiahla na vlastnú päsť. "Podpísal som to ja a nesiem za to plnú zodpovednosť," povedal Lidovým novinám Kníže a odmietol, že by jednal pod politickým tlakom. Presne tak si väčšina vysvetľuje piatkové Paroubkovo vyhlásenie v čase, keď párty ešte ani nezačala. Paroubek políciu na diaľku z dovolenky ubezpečil, že podporuje jej čo najrazantnejší postup.
Premiér a hlavne minister vnútra sa naviac stále viac zaplietajú do svojich tvrdení. V sobotu obaja hovorili, že polícia zasiahla na príkaz štátneho zástupcu. "Také rozhodnutie nám neprináleží ... to je vec polície," povedal včera príslušný okresný štátny zástupca v Tachove.
Bublan naviac povedal, že majiteľ prenajatého pozemku svoj súhlas odvolal a že ho organizátori podviedli, podľa zmluvy totiž mali na pozemok prísť iba desiatky ľudí. Majiteľ obe informácie poprel.
Zásah polície ako neprimeraný odsúdili naprieč politickým spektrom. Opoziční občianski demokrati požadujú rezignáciu ministra vnútra. Za hrubú chybu označil krok polície prezident Václav Klaus, podľa ktorého naviac "zásah ťažkoodencov proti mladým ľudom vyvoláva nedobré reminiscencie". Vysvetlenie zásahu požadujú aj koaliční partneri vládnej sociálnej demokracie, ku ktorej patria Paroubek aj Bublan.
Politológovia Paroubkovo angažovanie sa vysvetľujú jeho taktikou zviditeľniť sa ako politik, ktorý dokáže riešiť problémy ľudí ráznymi bezprostrednými zásahmi. Väčšina verejnosti, a hlavne tradiční postarší voliči sociálnej demokracie to pravdepodobne ocenia. Zároveň to však môže poškodiť snahu strany prilákať k sebe mladých.
Proti zásahu protestovali pred ministerstvom vnútra
PRAHA - Pred sídlom ministerstva vnútra na pražskej Letnej sa včera odpoludnia zišlo viac ako tritisíc ľudí odsudzujúcich zásah polície proti technopárty. V nedeľu protestovali pred úradom vlády a pred ministerstvom by sa mali zísť aj zajtra.
Demonštranti si vypočuli prejavy obviňujúce zo zodpovednosti za podľa nich zbytočný a brutálny zákrok premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnútra Františka Bublana. Vyjadrovali obavy nad tým, kam až represívne zložky v budúcnosti zájdu. Žiadali záruky, aby sa niečo podobné už neopakovalo, vyšetrenie zásahu a potrestanie vinníkov. Prekážalo im, že pri zraze komunistov policajti len prihliadajú a pri koncerte skinheadov iba "počúvajú za oknom".
V dave bolo vidieť transparenty s nápismi "Polícia klame a bije dievčatá" alebo "Fašisti z vlády", a tiež veľkoformátové fotografie z násilného potláčania CzechTeku. (čtk)