Pestovatelia banánov v Južnej Amerike majú dôvod na radosť - Svetová obchodná organizácia zamietla plán Európskej únie zvýšiť trojnásobne clá na banány. FOTO - REUTERS |
ŽENEVA - Svetová obchodná organizácia (WTO) v odvolacom procese vyhovela sťažnosti pestovateľov banánov z Latinskej Ameriky a uznala ich obavy z pripravovaného zvýšenia ciel na dovoz banánov do Európskej únie. EÚ sa chystala zdvihnúť dovozné clo asi na trojnásobok, ale len pestovateľom v Latinskej Amerike, aby zvýhodňovala dovoz zo svojich bývalých kolónií.
V súčasnosti platia pestovatelia banánov pri dovoze do Európskej únie clo 75 eur za tonu banánov. Z Latinskej Ameriky sa môže doviesť len 2,7 milióna ton, a celý zvyšok dovážajú do Európy africké a karibské štáty. Pri prekročení kvóty musia firmy z Latinskej Ameriky platiť clo 680 eur za tonu. V EÚ sa každoročne predá asi 4,5 milióna ton banánov.
Európska únia bola za systém kvót veľakrát kritizovaná a na nátlak sa rozhodla namiesto kvót zaviesť clá. Vyššie clá by podľa predstáv Bruselu platili len pre firmy z Latinskej Ameriky, kde má značné slovo kapitál z USA. Firmy z Afriky a Karibiku, kde je väčšina bývalých kolónií západoeurópskych krajín, by ďalej využívali zvýhodnené clá.
Európska únia má teraz desať dní na to, aby navrhla iný systém ciel. Podľa diplomatov hrozí, že sa bude opakovať tzv. banánová vojna z konca 90. rokov, ktorá by ešte viac skomplikovala rokovania o liberalizácii svetového obchodu. Pokiaľ dôjde na najhorší scenár, mohla by nová obchodná vojna trvať až do konca roka, keď by mala WTO zaviesť úplne nové obchodné pravidlá.
Súčasný spor proti sebe stavia dve skupiny rozvojových krajín, ktoré k sebe pritom geograficky nemajú priďaleko. Banány sú po citrusových plodoch druhým najviac obchodovaným ovocím. K najväčším obchodníkom s banánmi v USA patria firmy Chiquita Brands International a Dole Food.
Proti plánom Európskej únie sa postavila väčšina pestovateľov v Latinskej Amerike. Žiadali, aby pre nich clo zostalo na súčasných 75 eurách za tonu aj v novom režime, pokým pestovatelia v Afrike a Karibiku chceli, aby ich konkurenti platili za tonu banánov clo 275 eur. Obidve skupiny pritom hrozia, že keď nebude po ich, ocitne sa ohrození veľa ľudí, lebo k slovu sa môže dostať veľké prepúšťanie. (čtk, reuters)