Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Udalosti v EÚ - január 2002

BRATISLAVA 7. februára (SITA) -

1. januára

Vyše 300 miliónov občanov dvanástich krajín EMÚ od polnoci na 1. januára v praktickom živote používa spoločnú menu - EURO. Bežným platidlom je od dnešného dňa 7 druhov bankoviek v hodnote 5 až 500 e

ur a osem druhov mincí v hodnote 1 cent až 2 eurá.

Španielsko prevzalo rotujúce predsedníctvo v EÚ. Mottom šesťmesačného predsedníctva je Viac Európy.

2. januára

Na predmestí hlavného mesta Grécka neznámy lupič prepadol banku a unikol so 100 000 jednodňovými eurobankovkami.

Švédsky premiér Göran Persson nevylučuje možnosť nového referenda o vstupe Švédska do EMÚ. Termín referenda odhaduje na obdobie po voľbách septembri 2002.

Európska centrálna banka (ECB) informovala, že nástup spoločnej európskej meny prebieha bez problémov napriek neobyčajne vysokému záujmu o bankovky.

Do konca prvého dňa vstupu eura bolo v obehu sto percent bankomatov v Rakúsku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku a vydávalo eurobankovky, uvádza ďalej centrálna banka.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi a jeho pravicová vláda kritizujú príchod eura.

Ľudia v Kosove privítali príchod eura.

3. januára

EÚ ponúkla svoju podporu novému argentínskemu prezidentovi Eduardovi Duhaldemu a vyzvala ho, aby našiel realistické riešenie ekonomickej krízy v Argentíne.

Euro od 1. januára oficiálne zaviedli aj v Čiernej Hore, a od 31. marca bude v tejto krajine jediným platidlom.

Nemecká polícia informovala, že dvanásťročné dievča našlo vo vlaku falošnú bankovku v hodnote päťdesiatich eur - prvú po zavedení novej meny 1. januára.

Bulharsko posilňuje policajné sily na hraniciach s Tureckom kvôli narastajúcemu prílevu ilegálnych imigrantov najmä z Afganistanu, Iraku a Pakistanu.

Francúzsky utečenecký úrad (OFPRA) poskytol azyl ďalším rómskym obyvateľom dedinky Zámoly v západnom Maďarsku, čo predtým odmietol. Rozhodnutie sa týka troch dospelých a šiestich neplnoletých.

4. januára

Nový rok priniesol občanom Rumunska zrušenie vízovej povinnosti do krajín EÚ, platí však povinnosť vlastniť hotovosť aspoň 500 eur pre tých, ktorí chcú vstúpiť do schengenského priestoru.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) sa v tomto roku sústredí najmä na úlohy vyplývajúce z projektu Európskej únie "Natura 2000".

Miera nezamestnanosti v eurozóne podľa sezónne očistených údajov v novembri stagnovala na úrovni 8,5 %.

Podpora vstupu Poľska do EÚ dosiahla v decembri 60 percent, čo je najvyššia úroveň za posledné tri roky.

97 % bankomatov v eurozóne bolo nastavených tak, aby ku koncu pracovného dňa vydávali už iba eurá. Ide o 197 tisíc bankomatov.

Z 20 miliónov eur, ktoré EÚ poskytne SR na budovanie administratívy potrebné pre Úniu, by sa malo 5 miliónov nasmerovať do krajov, aby aj tam vznikli tieto potrebné kapacity a vytvorili sa kontaktné body pre komunikáciu s bruselským ústredím EÚ. Uviedla v Banskej Bystrici vicepremiérka Mária Kadlečíková.

Euro sa stalo realitou. Predstava, že sa budeme tváriť, ako by neexistovalo, je veľmi smiešna, vyhlásil na návšteve Bangladéša britský premiér Tony Blair.

7. januára

Francúzsky minister financií Laurent Fabius vyzval talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, aby objasnil vzťah svojej vlády k EÚ v súvislosti s politickým sporom ohľadne zavedenia spoločnej meny euro.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi uviedol, že talianska vláda je za silnú Európu, napriek víkendovej rezignácii proeurópskeho ministra zahraničných vecí Renata Ruggiera.

Za úspech označila v pondelok EK prvý týždeň spoločnej európskej meny euro, keď takmer dve tretiny všetkých platieb v hotovosti sa v 12 krajinách eurozóny uskutočnili v eurách.

Španielsko vyhlásilo, že prostriedky z poľnohospodárskeho rozpočtu EÚ by mali byť kandidátskym krajinám poskytované postupne v priebehu päťročného prechodného obdobia.

8. januára

Španielsky premiér José Maria Aznar a predseda EK Romano Prodi v Madride posúdili španielske priority predsedníctva EÚ.

Prezident Rudolf Schuster na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi NR SR pozitívne hodnotil prácu NR SR pri prijímaní legislatívnych noriem súvisiacich s integráciou do EÚ a NATO.

Predseda estónskej vlády Mart Laar oznámil rezignáciu po tom, čo sa mu nepodarilo doviesť do úspešného konca rozhovory o urovnaní sporov s koaličnými partnermi.

Rovnoprávny prístup k novým členským krajinám EÚ v oblasti poľnohospodárstva bol hlavnou témou stretnutia vicepremiérky SR Márie Kadlečíkovej, štátneho tajomníka MZV SR Jána Figeľa s ministrom poľnohospodárstva, ochrany prírody a rybolovu Holandského kráľovstva Jana Brinkhorsta.

Prezident Rudolf Schuster prijal v utorok ministra poľnohospodárstva, ochrany prírody a rybolovu Holandského kráľovstva Laurensa Jana Brinkhorsta.

9. januára

Podľa švédskeho premiéra Görana Perssona referendum o švédskom členstve v eurozóne je možné najskôr na jar, v marci alebo apríli, prípadne na jeseň na budúci rok.

Prezident Rudolf Schuster počas novoročného prijatia vlády SR ocenil najmä kroky kabinetu v zahraničnopolitickej oblasti.

Nemecký minister financií Hans Eichel informoval, že Irán plánuje väčšie využitie spoločnej európskej meny ako rezervnej meny.

Predseda EK Romano Prodi vyhlásil, že fyzické zavedenie spoločnej meny euro nespôsobilo všeobecné zvýšenie cien a nebude mať výrazný vplyv na infláciu v krajinách eurozóny.

Jean-Luc Dehaene, podpredseda konventu o politickej budúcnosti Európy, uviedol, že konvent by mohol dosiahnuť dohodu do polovice budúceho roku.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana odsúdil útok na izraelských vojakov neďaleko pásma Gazy, v ktorom dvaja palestínski ozbrojenci zastrelili štyroch vojakov.

Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen je presvedčený, že po tohtoročnom pražskom a kodanskom summite sa SR stane súčasťou rodiny NATO a EÚ. Uviedol po stretnurí s prezidentom R. Schusterom.

EK je presvedčená, že k tomu, aby sa zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách uplatňoval aj v SR, je potrebná dohoda medzi SR a Maďarskom. Uviedol to v Bruseli hovorca EK Jean-Christophe Filori.

10. januára

57 percent Dánov podporuje prijatie eura a 34 percent je proti.

Bulharsko chce posunúť termín odstavenia dvoch starších reaktorov jadrovej elektrárne Kozloduj za hranicu roku 2006, ktorú stanovila EÚ.

V roku 2001 požiadalo o azyl v Belgicku 24 tisíc osôb, čo je iba polovica počtu žiadostí z roku 2000. Zásluhu na znížení majú aj slovenskí Rómovia, od ktorých belgické úrady dostali iba necelých 900 žiadostí.

EÚ neupustí od svojho úsilia o dosiahnutie prímeria na Blízkom východe ani napriek násilnému koncu zriedkavého obdobia optimizmu, vyhlásil vysoký predstaviteľ EÚ Javier Solana.

Inštitút pre verejné otázky (IVO) zorganizoval medzinárodný workshop, venovaný perspektívam spolupráce krajín V4 v kontexte pokračujúceho procesu euroatlantickej integrácie.

11. januára

Španielsko bude počas svojho predsedníctva EÚ tlačiť na zriadenie Rady ministrov obrany EÚ. Uviedol vo štvrtok španielsky minister obrany Federico Trillo.

Predstavitelia rozdeleného Cypru - cyperský prezident Glafkos Klerides a vodca cyperských Turkov Rauf Denktaš - rokujú o otázke vyšetrovania osudu viac ako dvetisíc ľudí, ktorí zmizli v konflikte pred 30 rokmi.

EÚ mala 1. januára tohto roku 379,4 milióna obyvateľov. Vyplýva to z prvých demografických odhadov pre rok 2001, ktoré zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Za rok vyrovnania sa s hlavnými ohniskami medzinárodného terorizmu označil premiér Mikuláš Dzurinda začínajúci sa rok 2002. Z pohľadu SR bude podľa neho rokom napĺňania integračných ambícií a zvyšovania životnej úrovne.

Priority Slovenska, ktorými sú vstup do EÚ a NATO, boli témami stretnutia podpredsedníčky vlády SR pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v SR Damianom Toddom.

Poľsko bude mať vážne problémy s využitím finančnej pomoci EÚ v hodnote miliárd eur, ak neuskutoční rozsiahle reformy verejných financií. Uviedol v piatok minister financií Poľska Marek Belka.

Proti okamžitému poskytovaniu plnej výšky takzvaných priamych platieb poľnohospodárom z kandidátskych krajín sa opätovne vyslovil komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov Franz Fischler.

Prístup malých a stredných podnikateľov k finančným prostriedkom je v SR, ale aj v ďalších kandidátskych krajinách naďalej problematický. Vyplýva zo správy EK o pokroku kandidátov v oblasti podpory podnikania.

14. januára

Začalo sa v Rakúsku zbieranie podpisov na referendum proti Temelínu (JETE). Obyvatelia krajiny by sa mali v ňom vyjadriť za vetovanie vstupu ČR do EÚ, ak neodstaví JETE ležiacu 60 km od spoločných hraníc. Referendum organizujú rakúski slobodní (FPÖ).

Rokovania s EÚ vstupujú do mimoriadne náročnej a záverečnej fázy. V 1. polroku sa očakáva schválenie spoločnej pozície EÚ vo finančných kapitolách - poľnohospodárstvo, regionálna politika, finančné a rozpočtové ustanovenia. Uviedla na TB vicepremiérka SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková.

EK považuje zorganizovanie podpisového referenda proti jadrovej elektrárni Temelín za absurdné, keďže celý problém sa už vyriešil podpísaním memoranda medzi premiérom ČR Milošom Zemanom a rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom.

15. januára

Litovská vláda v pondelok podporila návrhy na zmenu ústavy, ktorá umožní cudzincom a cudzím firmám vlastniť pôdu, keď Litva vstúpi do EÚ.

Premiér Silvio Berlusconi pred talianskym parlamentom vyhlásil, že jednoznačne podporuje hlbšiu európsku integráciu, no svojich zahraničných spojencov varoval, že nemajú právo zasahovať do talianskej politiky.

Rozšírenie EÚ bude menej nákladné, ako sa pôvodne plánovalo. Vyhlásil to na novoročnej recepcii nemeckých priemyselných a obchodných komôr vo Frankfurte nad Mohanom komisár EÚ Günter Verheugen.

V prvom kole volieb predsedu Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu nezískal ani jeden z piatich kandidátov potrebnú absolútnu väčšinu hlasov. Najväčší počet hlasov (254 z 583) získal írsky liberál Pat Cox.

Zástupcom slovenskej vlády v konvente, ktorý začne od marca rokovať o podobe budúcej rozšírenej Európy, bude štátny tajomník a hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Oficiálne to oznámil minister zahraničia Eduard Kukan.

EK konštatuje, že prechod na spoločnú menu je prakticky ukončený v piatich krajinách - v Nemecku, Holandsku, Írsku, Fínsku a Luxembursku.

Český premiér Miloš Zeman považuje politika rakúskej strany slobodných (FPÖ) Jörga Haidera za postfašistu a je presvedčený, že čím skôr sa Haidera a jeho strany Rakúsko zbaví, tým lepšie.

Úsiliu SR získať pozvánku na vstup do NATO a EÚ chce v tomto roku minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan podriadiť aj bilaterálne vzťahy s jednotlivými krajinami.

Ír Pat Cox by sa v utorok na dva a pol roka stal novým predsedom EP. Istým prekvapením pre pozorovateľom však je, že Cox dostal potrebnú väčšinu odovzdaných hlasov až v treťom kole.

16. januára

Po tohtoročných voľbách SR zotrvá v plnení svojich záväzkov v prístupovom procese voči EÚ. Na Fóre emitentov a investorov strednej a východnej Európy to povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová.

Vicepremiérka Mária Kadlečíková požiada komisára pre rozširovanie Güntera Verheugena, aby EK uvoľnila desať percent prostriedkov PHARE, ktoré zadržiava po kauze Rolanda Tótha.

Španielske predsedníctvo EÚ je odhodlané zaistiť, aby všetky pripravené kandidátske krajiny mohli uzavrieť rokovania o vstupe do EÚ do konca tohto roka. Vyhlásil to v EP španielsky premiér José-Maria Aznar.

17. januára

Po tom, ako sa stal predsedom EP Pat Cox, vybrali poslanci EP aj 14 podpredsedov. Polovica z nich je z Európskej ľudovej strany (EĽS), piati sú sociálni demokrati a po jednom majú zelení a zjednotená ľavica.

Orgány EÚ zabránili niekoľko mesiacov pred septembrovými teroristickými útokmi na USA podobným plánovaným úderom proti vybraným európskym cieľom, vyhlásil švédsky zástupca z kooperačnej vyšetrovateľskej zložky EÚ Eurojust Bjorn Blomkvist.

EÚ musí podľa novej legislatívy, ktorú schválil EP, obmedziť znečisťovanie ozónom - hlavnej zložky smogu, ktorý môže mať smrteľné účinky na ľudí trpiacich astmou.

18. januára

Japonsko a EÚ chcú do konca júna ratifikovať Kjótsky protokol o znížení škodlivých emisií v ovzduší.

Rozhovory o budúcnosti rozdeleného Cypru sú sľubné a podľa komisára EÚ pre rozširovanie Güntera Verheugena je tu po prvý raz skutočná vôľa opätovne zjednotiť ostrov.

V českom Chebe sa objavila falošná eurobankovka v hodnote 50 eur.

SR sa stala prvou krajinou spomedzi kandidátov pre vstup do EÚ, ktorá verejne priznala, že sa uspokojí aj s menšími dotáciami pre poľnohospodárstvo v porovnaní s podporou, ktoré dostali súčasní členovia pri ich vstupe do EÚ. "Ak SR dostane 25 % je to lepšie ako žiadne," uviedol vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš.

EÚ odsúdila útok palestínskeho ostreľovača, pri ktorom prišli o život šiesti Izraelčania a označila ho za novú ranu blízkovýchodnému mierovému procesu.

21. januára

Taliansky premiér Silvio Berlusconi chce, aby sa EÚ rozšírila zo súčasných 15 na 27 členov, vrátane Ruska.

Viac obyvateľov Švédska ako kedykoľvek predtým, 53,5%, podporuje vstup svojej krajiny do EMÚ.

Podpredseda tureckej vlády pre európsku integráciu Ahmet Mesut Jilmaz uviedol, že jeho vláda chce tento rok zrušiť trest smrti, aby mohla krajina vstúpiť do EÚ.

O prebiehajúcich konzultáciách o zákone upravujúcom postavenie zahraničných Maďarov informoval v piatok v liste komisára EÚ pre rozširovanie Güntera Verheugena minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Podľa prieskumu podporuje členstvo v EÚ 53 percent Nórov, 47% je proti.

Javier Solana vyhlásil, že s afganskými zajatcami, ktorých USA zadržiavajú na vojenskej základni Guantamo na Kube, by sa malo zaobchádzať ako s vojnovými zajatcami v súlade so Ženevskou konvenciou.

Británia oznámila, že skúma možnosti, ako vylepšiť rozhodovací proces v EÚ v súvislosti s jej rozširovaním o desať nových členov. Popiera však, že pripravuje založenie "super rady" troch najväčších mocností v Únii.

Vládnuca Rakúska ľudová strana (ÖVP) vyhlásila, že by nikdy nevetovala vstup ČR do EÚ bez ohľadu na tlak zo strany svojho koaličného partnera - ultrapravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Najväčšou finančnou čiastkou sľúbili na konferencii v Tokiu prispieť na obnovu vojnou zničeného Afganistanu Japonsko, Irán a EÚ.

Ministri poľnohospodárstva EÚ oficiálne schválili zákony týkajúce sa zriadenia nového Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) s dočasným sídlom v Bruseli.

EK nemá obavy, že slovná výmena medzi českým premiérom Milošom Zemanom a Jörgom Haiderom z FPÖ by mohla ohroziť prístupový proces ČR do EÚ.

22. januára

Petíciu s názvom Veto Temelínu, ktorú iniciovala Slobodná strana Rakúska (FPÖ), podpísalo 915 220 Rakúšanov, čo je 15,53 % možných voličov.

Ministri financií EÚ zasadajú v Bruseli prvýkrát od zavedenia eura v 12 krajinách eurozóny.

Integračné ambície Slovenska do EÚ a NATO, ako aj spolupráca medzi Francúzskom a SR dominovali stretnutiu premiéra SR Mikuláša Dzurindu s francúzskym ministrom pre európske záležitosti Pierrom Moscovicim, ktorý označil ukončenie negociácií EÚ so SR do konca roku 2002 za reálne.

Spokojnosť s úrovňou vzájomnej spolupráce a politického dialógu vyjadril po stretnutí s Pierrom Moscovicim minister zahraničia SR Eduard Kukan.

Prípadné vetovanie vstupu ČR do EÚ Rakúskom by zablokovalo celý proces rozšírenia, teda aj vstup ďalších krajín. Potvrdil to hovorca EK Jean-Christophe Filori.

Izrael spôsobil minulý rok na palestínskom území škody v hodnote 14,5 milióna eur na projektoch, ktoré financovala EÚ. Informovala EK.

EÚ musí zaistiť, aby budúce členské krajiny nedostali z rozpočtu Únie viac peňazí, ako predpokladá uznesenie berlínskeho summitu z roku 1999. Uviedol v Bruseli holandský minister financií Gerritt Zalm, pričom jeho názor podporili aj ministri financií z Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska a Švédska.

23. januára

Rakúski slobodní pohrozili vystúpením z vládnej koalície potom, ako kancelár Wolfgfang Schüssel (ÖVP) uviedol, že rozšírenie EÚ je základom vládnej politiky.

Španielsky minister zahraničia Josep Piqué podporil v utorok Washington keď uviedol, že nemá pochybnosti, že jednotky USA rešpektujú ľudské práva afganských zajatcov na Kube.

Francúzskemu prezidentovi Jacquovi Chiracovi odovzdala v utorok poverovacie listiny nová veľvyslankyňa SR v tejto krajine Mária Krásnohorská.

Vláda schválila finančné memorandum Osobitný program na podporu odstavenia jadrových elektrární a následných opatrení v energetickom sektore pre Slovensko v roku 2001.

Vláda SR schválila v stredu na svojom 197. zasadnutí finančné memorandá programov cezhraničnej spolupráce PHARE pre slovensko-maďarskú, slovensko-rakúsku a slovensko-poľskú hranicu.

EK v stredu navrhla nový balík opatrení na revitalizáciu železníc, ktorého cieľom je vybudovanie integrovanej Európskej železničnej zóny.

24. januára

Francúzsko odmieta návrhy na liberalizáciu železničnej dopravy v EÚ a považuje ich za "absolútne neakceptovateľné". Minister dopravy Jean-Claude Gayssot označil návrhy EK za "ideologicky predpojaté".

EK sa rozhodla ešte tento rok vymeniť šiestich z 24 generálnych riaditeľov a ďalších deviatich námestníkov generálnych riaditeľov.

Nemecký kancelár Gerhard Schröder a dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen chcú aktívne vystupovať za prijatie 10 kandidátskych krajín do EÚ v tomto roku. Ako povedal Rasmussen v Berlíne, hlavnou prioritou dánskeho predsedníctva, ktoré sa začne v júli, bude práve rozšírenie.

EÚ uvažuje o podpore financovania skoršieho odchodu poľnohospodárov do dôchodku v kandidátskych krajinách, ktoré by do Únie mali vstúpiť v roku 2004.

Členské krajiny EÚ by mali naplniť svoje ciele v oblasti zamestnanosti, a to aj napriek súčasnému spomaleniu hospodárskeho rastu a vytvoriť tak celkovo 20 miliónov nových pracovných príležitostí do roku 2010, uvádza sa v správe EK.

Britská labouristická vláda vymenovala vo štvrtok britského ministra pre európske záležitosti Petra Haina za svojho zástupcu v európskom Konvente.

25. januára

Benešove dekréty sú prekážkou vstupu ČR do EÚ, povedala rakúska ministerka zahraničných vecí Benita-Ferrerová-Waldnerová. "Ide o právne normy, ktoré nemajú čo hľadať v EÚ," zdôraznila ministerka.

EK predloží na budúcu stredu návrh financovania rozšírenia EÚ. Mal by vychádzať z berlínskej dohody z roku 1999, čo znamená, že pre potreby 10 nových členov prerozdelí na tri roky po ich vstupe okolo 42 miliárd eur.

28. januára

Estónsky prezident schválil v nedeľu štrnásťčlenný kabinet nového premiéra Siima Kallasa je desiatym od odtrhnutia od bývalého Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Už tretí deň je na parkovisku hlavnej luxemburskej colnice zablokovaných okolo 130 kamiónov. Medzi vodičmi, ktorých v neľudských podmienkach zamestnáva rakúska firma Kralowetz, sú aj Slováci.

Medzinárodný menový fond (MMF) hodnotí výkon lotyšskej ekonomiky ako jeden z najlepších medzi kandidátskymi krajinami EÚ.

O polnoci z pondelka na utorok zmiznú zo života Holanďanov guldeny.

Politici a tí, čo prežili genocídu, vyzvali počas Dňa holokaustu k tolerancii, pričom uplynulý rok bol podľa nich obdobím rasových útokov a agresie voči uchádzačom o azyl.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe pozýva zahraničných pozorovateľov na monitorovanie prezidentských volieb, ale pozvánka sa netýka zástupcov z Británie, ktorú obviňuje z podpory opozície.

EK ponúkne tureckým Cyperčanom možnosť štedrej pomoci v prípade, že dosiahnu mierové riešenie znovuzjednotenia Cypru.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi na zasadaní ministrov zahraničia EÚ v Bruseli presvedčil partnerov, aby akceptovali lídra postfašistickej strany Národná aliancia Gianfranca Finiho ako zástupcu talianskej vlády v Konvente o budúcnosti EÚ, aj keď bývalý stredoľavicový premiér Guiliano Amato bude jeden z podpredsedov.

29. januára

Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen uistil v Bruseli ministrov zahraničných vecí EÚ, že návrh financovania rozšírenia Únie, ktorý EK predloží v stredu, nijako nevybočí z rámca dohodnutého šéfmi štátov a vlád pätnástky pred tromi rokmi v Berlíne.

Veľká Británia sa bude zasadzovať skôr za zvýšenie právomocí pre členské štáty EÚ, ako pre EK či EP v snahe zvýšiť efektivitu jej fungovania, vyhlásil britský minister pre európske záležitosti Peter Hain.

O podobe ekonomických a politických inštitúcií v novej Európe hovoril v Miláne predseda EK Romano Prodi.

Bratislavský kraj je druhým najbohatším regiónom v kandidátskych krajinách. Hrubý domáci produkt (HDP) na osobu tu totiž v roku 1999 dosahoval 95 percent priemeru EÚ.

Asi stovka slovenských vodičov je naďalej v Luxembursku a domáha sa svojich práv v súvislosti so zastavením činnosti dopravnej firmy Kralowetz, ktorá načierno zamestnávala ľudí z východnej Európy.

Český premiér Miloš Zeman sa neospravedlní bavorskému premiérovi Edmundovi Stoiberovi za svoje výroky o sudetských Nemcoch.

Nový minister financií František Hajnovič sa bude vo funkcii snažiť o stabilitu verejných financií, pokračovať a úspešne zavŕšiť negociačný proces s EÚ a čo najviac pokročiť v začatých ekonomických reformách.

30. januára

EK navrhuje, aby sa budúcim členským krajinám poskytli nižšie príspevky z fondov regionálnej pomoci a dotácie na poľnohospodárstvo, ako dostávajú súčasní členovia Únie. Navrhované opatrenia zmierni poskytnutím väčšieho objemu prostriedkov na rozvoj vidieka a na vyradenie jadrových elektrární v SR a Litve.

Celkovo až 81 percent obyvateľstva podporuje ambície SR stať sa členom EÚ. Vyplýva to z výskumu verejnej mienky agentúry MVK, ktorý uskutočnila v dňoch 18. až 24. januára 2002 na vzorke 1 101 respondentov.

Parlament prijal Deklaráciu NR SR o zvrchovanosti členských štátov EÚ a štátov kandidujúcich do Únie v etických a kultúrnych otázkach, ktorú predložilo KDH.

EK navrhla v Bruseli členským štátom EÚ, aby pre desať budúcich členov počas prvých troch rokov po rozšírení vyčlenili 40,2 miliardy eur. Suma zahrňuje najmä pomoc zaostávajúcim regiónom a podporu poľnohospodárom, vrátane tzv. priamych platieb a je o 2,5 miliardy nižšia ako sa pôvodne predpokladalo.

Krajiny kandidujúce na vstup do EÚ kritizujú plány Bruselu na obmedzenie finančných výhod po vstupe do bloku, víta však niektoré aspekty návrhov o financovaní prvých rokov ich členstva, za neakceptovateľné považuje nízke úrovne pomoci a dotácií do poľnohospodárstva.

31. januára

NR SR bude v Konvente EÚ zastupovať Irena Belohorská a Pavol Hamžík. Poslanci spolu so štátnym tajomníkom MZV SR a hlavným vyjednávačom Jánom Figeľom, ktorý zastupuje vládu, budú od marca reprezentovať v európskom konvente SR.

Španielsky premiér José Maria Aznar uviedol, že EÚ by mala vyslať jednotku rýchlej reakcie na podporu mierotvorného úsilia v bývalej juhoslovanskej republike Macedónsku, ktorá by sa mohla stať prvým príkladom akcieschopnosti európskej bezpečnostnej a obrannej politiky.

Maďarský premiér Viktor Orbán odsúdil plán EÚ na obmedzenie priamych platieb poľnohospodárom budúcich členských krajín a povedal, že by to mohlo podkopať podporu obyvateľstva pre vstup do EÚ.

Dánsky minister financií Thor Pedersen vo štvrtok vyjadril nádej, že referendum o vstupe krajiny do Európskej menovej únie (EMÚ) sa uskutoční najskôr, ale nie v tomto roku.

Komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen vyzval v Bruseli kandidátske krajiny, aby z návrhu financovania budúceho rozšírenia nevyberali jednotlivé časti, ale aby ho vnímali ako celok.ll

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. Rodinná atmosféra na Trnavskej univerzite: Milí sú aj vrátnici
 4. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 4. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 5. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 7. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 8. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 9. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 10. Moruša – Málo známa a predsa účinná
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 490
 2. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 10 500
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 8 559
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 713
 5. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 411
 6. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 110
 7. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 976
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 664
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 040
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 4 546
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podpredseda strany Smer Robert Kaliňák

Bývalý policajný prezident je obvinený zo založenia zločineckej skupiny.

2 h

O čom je debata o ruskej vakcíne.

50m
Peter Schutz

Odsunutie ľudí nad 65 rokov ku koncu hovorí, že očkovanie úmrtia nezníži.

6 h