Priestupku by sa teda aj v budúcnosti dopustil napríklad ten, kto neposkytne nejakú sprístupniteľnú informáciu, začo ho obvodný úrad môže potrestať. Predtým však niekto obvodnému úradu musí navrhnúť, aby údajný priestupok prerokoval.
Dnes sa záležitosti tohto druhu prerokúvajú "len na návrh" niekoho, proti komu sa mal priestupok spáchať, trebárs neúspešného žiadateľa o informáciu. Toto ministerstvo vnútra stále navrhuje zo zákona vypustiť a prerokúvať priestupok navrhuje iba "z úradnej povinnosti". Teda z podnetu úradníka.
Právnik Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia tvrdí, že ak by sa občanovi znemožnilo prerokovanie navrhnúť, "účinnosť priestupku by sa výrazne oslabila". Občan by podľa neho síce "mohol podať oznámenie, že bol spáchaný priestupok, ale všetko ostatné by bolo na obvodných úradoch a na ich iniciatíve alebo odvahe".
"To, či sa začne konanie, by bolo na zvážení úradníka obvodného úradu, s čím nesúhlasíme," pridáva sa štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý. Zmyslom priestupku je podľa neho aj to, aby sa poškodený, teda žiadateľ o informácie, "mohol účinne dovolať spravodlivosti voči obštrukčnému úradníkovi". Svoj postoj ministerstvo práce vyjadrilo "zásadnou pripomienkou".
Otvorenou však ostáva aj otázka účasti na konaní o priestupku. Vnútro totiž navrhuje, aby "navrhovateľ" konania - napríklad odmietnutý žiadateľ o informáciu - nebol jeho účastníkom. "Nemal by právo nazerať do spisu, ani by nemal právo na doručenie výsledného rozhodnutia. Vôbec by nemal právo odvolať sa proti nezákonnému rozhodnutiu," vysvetľuje Wilfling.
Ministerstvo vnútra sa s pripomienkami oboznámi a zaujme postoj. JOZEF ČAVOJEC
O čo ideV polovici júla ministerstvo vnútra dalo na pripomienkovanie návrh novely zákona o priestupkoch. Okrem iného navrhlo vypustiť zo zákona § 42a, podľa ktorého porušenie práva na informácie je priestupkom a tomu, kto sa ho dopustil, možno uložiť pokutu do 50-tisíc korún a zakázať činnosť až na dva roky.
Pre zásadný nesúhlas občianskych aktivistov i niektorých ministerstiev, napríklad práce, minister vnútra Vladimír Palko rozhodol, že paragraf ministerstvo nenavrhne zo zákona vypustiť.
V súlade so svojím pôvodným úmyslom však ministerstvo navrhlo vypustiť § 68, podľa prvého odseku ktorého sa priestupok proti právu na informácie prerokúva "len na návrh postihnutej osoby alebo jej zákonného zástupcu, alebo opatrovníka".
Ak by sa to uzákonilo, porušenie práva na informácie by síce podľa práva ďalej bolo priestupkom, no v skutočnosti by z jeho spáchania niekoho nemuseli uznať vinným, lebo by nebolo toho, kto by prerokovanie navrhol. Urobiť by to mohol len pracovník obvodného úradu, čiže vlastne kolega toho, kto sa priestupku mal dopustiť, čo by nemuselo fungovať.
Pripomienkovanie návrhu novely zákona o priestupkoch sa má skončiť 5. augusta. O konečnej podobe novely rozhodne parlament. (joč)