BRATISLAVA - Väčšina politikov nespĺňa podmienky na výkon svojej funkcie. Taký je názor ľudí podľa prieskumu, ktorý agentúra MVK urobila pre denník SME. Takmer 13 percent ľudí nepozná ani jedného politika, ktorý by podmienky spĺňal, skoro 54 percent ľudí hovorí, že ich je len malá časť.
Všetci politici, ktorých sme vopred oslovili, nie sú výsledkom prieskumu prekvapení. Niektorí vidia chybu v politikoch, niektorí v médiách.
Politológ Miroslav Kusý povedal, že verejnosť si utvára názor podľa toho, ako politici vystupujú v parlamente a v médiách, vníma aj škandály, ktoré o nich médiá šíria.
"Spolu to vytvára veľmi zlý obraz o politickej scéne a o nízkej politickej kultúre." Podľa Kusého sú slovenskí politici málo vzdelaní, do politiky prišli "z prostodivných sfér a v politike sa naučia iba nejaké to politikárčenie".
Sociológ Pavel Haulík povedal, že aj v prieskumoch dôveryhodnosti dosahuje najslabšie výsledky práve parlament a vláda.
Politici podľa neho nevyužívajú svoju príležitosť v médiách a verejnosť nepresvedčia, chýba im "prirodzený pohyb" od komunálnej sféry vyššie. Preto sa nenaučia základné zručnosti, ako je vyjadrovanie či vystupovanie na verejnosti.
"Mnohým chýba primerané vzdelanie. Ak má politik hlbšie znalosti z práva, histórie, sociológie, politológie, je to výrazné plus, nestačí, aby bol len odborník," dodal Haulík.
Z akého dôvodu by mal politik odstúpiť z funkcie?
Ľudia za taký dôvod považujú odsúdenie za trestný čin, podozrenie z korupcie, neschopnosť preukázať pôvod svojho majetku alebo klamanie.
Podľa Haulíka toto poradie súvisí s názormi ľudí, že slovenskí politici chcú iba rýchlo a nelegálne získať peniaze.
Za najdôležitejšiu vlastnosť politika v prieskume opýtaní uviedli, že by mal vedieť pochopiť problémy a potreby obyčajných ľudí. To zasa podľa Haulíka svedčí o názore ľudí, že politici a štát by sa mali o nich postarať. "Ľudia však majú pocit, že to politici nerobia a patrí to tak medzi hlavné výčitky."