Nemeckých školákov čaká ťažký rok. V dvoch najľudnatejších spolkových krajinách budú môcť v novom školskom roku písať slovíčko musím naďalej po starom ako "muß" a nedostanú za to zlú známku. V 14 ostatných spolkových krajinách Nemecka, v Rakúsku a vo Švajčiarsku už musia povinne písať muss. Oddnes totiž vstupuje v týchto krajinách do platnosti kontroverzná reforma nemeckého pravopisu, ktorú odmieta až 61 percent Nemcov. Ani po siedmich rokoch sporov nie je definitívna.
Keď v roku 1992 predložili jazykovedci reformu prvýkrát, mali jediný cieľ: zjednodušiť písanú nemčinu. Nemeckú špecialitu ostré s obmedzili, na začiatku podstatných mien písali menej veľkých písmen, zaviedli voľnejšie delenie slabík a písanie čiarok vo vete. Kritici tvrdia, že dosiahli presný opak. Nové pravidlá idú proti všetkému, čo bolo v nemeckom pravopise zaužívané a ľudia si ich nikdy neosvoja.
Posledných sedem rokov dostali školy a úrady čas, aby novému pravopisu prišli na chuť. Žiaci sa učili písať po novom, ale učitelia chyby pri známkovaní nezohľadňovali. Prechodný čas sa dnes skončil. Odpor proti reforme však trvá.
Dve najľudnatejšie spolkové krajiny - Bavorsko a Severné Porýnie-Vestfálsko, si prechodný čas na protest predĺžili až do budúceho leta. Vtedy má svoje návrhy predložiť Rada pre nemecký pravopis, ktorá vznikla po ostrej kritike spolkových krajín. Jazykovedci, spisovatelia, novinári a zástupcovia vydavateľstiev z Nemecka, Rakúska, či Švajčiarska majú sledovať používanie nemčiny v praxi a vyriešiť spory okolo rozdeľovania slov, intonácie, či písania zložených slov. Až potom sú dve rebelské spolkové krajiny ochotné ustúpiť.
Ani tento termín nemusí znamenať koniec sporom. Úrady a školy sa prispôsobiť musia, vydavateľstvá to urobiť zatiaľ nemienia. Nový nemecký pravopis ignorujú renomované tlačené médiá už dlhšie a ani dnes sa na tom nič nezmení. Denníky ako Bild, die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung, či týždenník Der Spiegel reformu odmietli a písať budú naďalej podľa starého pravopisu. Vyriešiť túto vzburu bude pre štát ťažké.
Nová reforma tak po trinástich rokoch diskusií vstupuje do platnosti. Má rovnako veľa stúpencov ako odporcov a určite zatiaľ život Nemcom nezjednoduší.