Británia je v strehu. Čaká ďalšie atentáty

LONDÝN - Atentátnici z 21. júla sedia konečne za mrežami, Británia si aj tak nemôže vydýchnuť. Britská polícia sa obáva, že krajinu čaká ...

Londýn teraz stráži rekordných šesť tisíc policajtov.

FOTO - REUTERS

LONDÝN - Atentátnici z 21. júla sedia konečne za mrežami, Británia si aj tak nemôže vydýchnuť. Britská polícia sa obáva, že krajinu čaká ďalší útok. Od štvrtka tak v londýnskych uliciach pôsobí rekordných 6000 policajtov. Podľa britského nedeľníka The Sunday Times je v krajine stále aktívna tretia skupina teroristov, ktorá chystá ďalšiu sériu samovražedných atentátov v Londýne. Nedeľník sa pritom odvoláva na bezpečnostné zdroje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Členovia tejto bunky, ktorí mali nadviazať na útoky zo 7. a 21. júla, sú vraj teraz na úteku. Údajne naplánovali nové útoky v londýnskom metre a proti "ľahším cieľom" v centre britskej metropole.

Nedeľník s odvolaním sa na nemenované policajné zdroje uvádza, že práve "špecifické" dôkazy o existencii tretej skupiny teroristov prinútili britské úrady rozmiestniť tisíce policajtov v meste. Radikáli majú údajne prístup k výbušninám a disponujú plánmi útokov proti metropole.

Po piatkovom zatknutí štyroch údajných páchateľov útokov z 21. júla - jedného v Ríme a troch v Londýne - šéf protiteroristického odboru britskej polície Peter Clarke na tlačovej konferencii vyhlásil, že úrady nemôžu byť spokojné. "Hrozba pretrváva a je reálna," upozornil. Podľa The Sunday Times sú členovia tretej skupiny nezávislí na teroristoch z predchádzajúcich útokov. Majú však údajne väzby na páchateľov incidentov z 21. júla.

SkryťVypnúť reklamu

"To, čo sme urobili v piatok, je iba špička ľadovca," oznámil týždenníku člen policajnej brigády, ktorá sa podieľala na poslednom zatýkaní. "V budúcich mesiacoch sa stanú dôležité veci. Je tu rozvetvená sieť, ktorá sa musí zničiť," dodal.

Vyšetrovatelia medzitým vypočúvajú štyroch zatknutých atentátnikov. Tí sa zrejme k činu priznali. Jeden z nich podľa talianskych médií vypovedal, že útok 21. júla bol odvetou za vojenské operácie Západu v Iraku. Osman Husajn, ktorého zadržali v Ríme, však poprel prepojenie na teroristickú sieť al-Káida.

Pozitívnu správu priniesol britský nedeľník The News of the World. Ešte pred zatknutím atentátnikov našiel taxikár na letisku Heathrow tašku plnú falošných pasov, pracovných povolení a kreditných kariet, ktorá mohla poslúžiť ďalším teroristom vstúpiť do krajiny a opäť ju opustiť. "Mohlo by ísť o zásadný objav. Niekto zrejme prepadol veľkej panike, keď sa zbavil toľkých potenciálnych dôkazov," povedal nedeľníku nemenovaný zdroj britského ministerstva vnútra. (čtk, r)

SkryťVypnúť reklamu

Novinári pomohli polícii. Hodinu neinformovali

Ľudia, ktorí si v piatok chceli v televízii pozrieť naživo zábery z policajného záťahu na predpokladaných atentátnikov v britskej metropole, mali smolu. Londýnska štvrť Notting Hill síce bola plná televíznych štábov vo vrtuľníkoch a prenosových vozoch, ale polícia požiadala média, aby hodinu o akcii neinformovali. Chcela tak zabezpečiť úspech operácie, napísala agentúra AP.

"Polícii sa takto pri niektorých akciách pomáha bežne. Konečné rozhodnutie však zostáva na redakcii," uviedol hovorca televízie Sky News. Žiadosti Scotland Yardu vyhovela aj CNN. "Súhlasili sme, že je to rozumné vzhľadom na argumenty, ktoré polícia predložila," povedal riadiaci redaktor CNN Nick Wrenn. Prenosové vozy aj reportéri boli podľa Wrenna stále v pohotovosti a pripravení ísť do "éteru".

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa BBC uviedla, že reportéri tejto britskej stanice pracovali normálne, len sa žiadne zábery nedostali na obrazovku. "Nakrúcali sme rozhovory so svedkami a filmovali z helikoptéry, pokiaľ nebolo embargo odvolané," dodala hovorkyňa. Policajné opatrenie akceptovali podľa AP aj ľudia, ktorí raziu zachytili svojimi mobilnými telefónmi a svoje svedectvá obvykle poskytujú rôznym televíznym staniciam. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu