FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Vysoké ceny ropy dávajú ropným firmám už druhý rok príležitosť na vysoké zisky. Vďaka tomu najväčšie svetové rafinérie za obdobie rekordných cien ropy svoje čisté zisky viac ako zdvojnásobili a za jeden polrok zarobia toľko, čo predtým za celý rok.
Ceny ropy začali výrazne rásť na jeseň 2003, čo sa ešte do hospodárskych výsledkov ropných firiem za ten rok nepremietlo. Rast ziskov za posledný štvrťrok bol však viac ako zvyčajný a výnimkou nebol ani 60-percentný nárast. Vysoké ceny ropy sa naplno prejavili v ziskoch za rok 2004, za ktorý rafinérie zarobili ako nikdy predtým.
Podľa hospodárskych výsledkov, ktoré rafinérie hlásia za prvé dva štvrťroky tohto roka, budú nasledovať ďalšie rekordy. V prípade ropných gigantov ako sú Exxon, Shell či BP, len zisky za prvý polrok 2005 sú vyššie ako zisky za celý rok 2003. Ak by si udržali toto tempo, zisky by za tento rok mohli byť trojnásobne vyššie ako v roku 2003. Príkladom je americký ConocoPhillips, ktorý ešte pred tromi rokmi vykazoval straty. Tento rok by v porovnaní s vlaňajškom mohol svoj čistý zisk zvýšiť o 150 percent. Ak by sa firme rovnako ako prvý vydaril aj druhý polrok, koncoročný zisk by mohol byť o 250 percent vyšší ako zisk v roku 2003.
Vysoké zisky, ale nedostatočné rezervy
Tak vysoké zisky pritom neočakávali ani rafinéria samotné a vo svojich investičných plánoch s nimi nepočítali. Najväčšia americká spoločnosť Exxon Mobile má v dôsledku hromadenia ziskov z posledného obdobia dokonca problém s prebytkom hotovosti. Časť preto koncom minulého roku investovala do spätného odkupu svojich akcií, hoci to vôbec neplánovala. Len za jeden štvrťrok na to minula päť miliárd dolárov.
Ostatné rafinérie nadmerné zisky väčšinou investujú do rozširovania kapacít a hľadania nových nálezísk.
Práve nedostatok kapacít je jednou z príčin vysokých cien ropy. Všetky svetové rafinérie sú pritom vyťažené na 95 percent a svoje kapacity dokážu zvyšovať len pomaly. To je oproti rastúcemu dopytu po ropných produktoch nedostatočné.
Problémom začínajú byť aj náleziská ropy, ktorým pozornosť venuje celý svet. Ropné spoločnosti ich totiž postupne vyťažujú a odhaduje sa, že vyťažené náleziská dokážu pokryť novými len na 70 percent.
Neobjavené zásoby čakajú v Afrike
Trvalý rast ceny ropy na medzinárodnom trhu vedie k ziskovosti ťažby ropy aj z hlbších morí a väčších hĺbok či odľahlejších oblastí pevniny.
Stále väčšou nádejou pre ropný priemysel je africký kontinent. Podľa dostupných informácií má juh Afriky toľko zásob ropy ako Európa vrátane Sibíri, či takmer dvojnásobok známych zásob Severnej Ameriky.
USA kryjú ropou z Guinejského zálivu už 15 percent svojej dennej spotreby, čo je rovnaké množstvo ako dovážajú zo Saudskej Arábie. Do roku 2015 má podiel dodávok ropy z Afriky na importe USA stúpnuť na 25 percent. Európske krajiny kryjú ropou z Afriky na juh od Sahary 7 percent spotreby.
Perspektívnou okrem Nigérie, kde sa väčšina africkej ropy už ťaží, je Angola. Ropné koncerny tu ročne investujú do prieskumu a sprístupňovania ropných polí miliardy dolárov.
Možno jedno z najvýznamnejších ložísk na pobreží južnej Nigérie minulý týždeň objavila britsko-holandská spoločnosť Shell. Nálezy sú v oblasti, o ktorej geológovia hovoria ako o jednom z najlukratívnejších zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí.
Odhaduje sa, že Nigéria má v podzemí 30 miliárd barelov, pričom denne sa tu vyťaží okolo 2,5 milióna barelov denne.