Čo má spoločné grécky boh Apolón, Vincent van Gogh či americký štát Kansas? Odpoveď je slnečnica. U nás je to jedna z najobľúbenejších farmárskych rastlín. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Dva mesiace po repke olejnej začala farbiť slovenské polia na žlto slnečnica. Ak sa niekomu zdá, že jej je viac, ako bývalo kedysi, nemýli sa. Podľa poľnohospodárskych štatistík dnes slnečnica zaberá štvornásobne viac plochy ako začiatkom deväťdesiatych rokov. Kvitne na deväťdesiattisíc hektároch, čo je plocha takmer dvakrát väčšia ako rozloha TANAP-u.
Farmárom sa oplatí
Dôvod obľúbenosti slnečnice medzi farmármi je ekonomický: na rozdiel od klasických obilnín ju nie je problém predať. Vývoj osevných plôch svedčí o tom, že sa farmárom oplatí pestovať," povedal Jozef Chudý, tajomník Slovenského zväzu olejninárov.
Farmári by radi dosiahli vyššiu efektívnosť slnečnicových polí. Z jedného hektára sa podarí získať zhruba dve tony slnečnice, čo je málo. "V Európskej únii priemerne farmári zbierajú až 3,41 tony slnečnicových semien z hektára," dodal Chudý.
Pestovanie slnečnice je sústredené najmä v južnej časti Slovenska. Semená farmári kupujú väčšinou z Maďarska a Francúzska. Vlani dopestovali 196-tisíc ton, tento rok to bude vinou horšieho počasia menej, okolo 184-tisíc ton slnečnice.
Väčšinu svojej produkcie farmári vyvezú. Na Slovensku predávajú zhruba 40 percent úrody. Najväčším domácim spracovateľom slnečnice je Palma-Tumys. "Klasickú slnečnicu využívame na výrobu kvalitných olejov a rastlinných tukov. Slnečnica s vysokým obsahom kyseliny olejovej má špeciálne zloženie mastných kyselín, blízke olivovému oleju," hovorí marketingová riaditeľka spoločnosti Katarína Džubáková.
Slama na kúrenie
Podobne ako repka olejná aj slnečnica sa môže stať palivom a čiastočne nahradiť ropu, zemný plyn či uhlie. Výhodným palivom je slnečnicová slama. Výhrevnosť všetkých druhov slamy je vyššia ako výhrevnosť hnedého uhlia. "Ak si uvedomíme, že 2,5 kilogramu slamy (v cene 1,0 až 2,5 koruny) môže svojou výhrevnosťou nahradiť kubický meter zemného plynu (v cene 13 korún), tak na otázku, či slama môže byť v najbližšom období alternatívou v zdrojoch energie, treba určite odpovedať kladne," zhodli sa pred časom viacerí odborníci v Roľníckych novinách.
Slnečnica sa tak dostala do záujmu Európskej únie, ktorá deklaruje snahu zvýšiť podiel bionafty v autách. Dnes v Európe jazdí na bionaftu jedno percento áut, no v roku 2010 to má byť päťkrát a v roku 2020 osemkrát viac.
(ip)
Osevné plochy slnečnice
rok plocha (v tis. ha)
1990 29
1995 48
2000 70
2005 92
Hektárové výnosy slnečnice
(ton/ha)
Priemer únie 3,41
Nové štáty 2,91
Slovensko 2,39
Zdroj: Slovenský zväz olejninárov