Condoleezza Riceová, ministerka zahraničia USA Wu I, čínska vicepremiérka a ministerka zdravotníctva Julia Tymošenková, ukrajinská premiérka Gloria Arroyová, filipínska prezidentka Margaret Whitmanová, šéfka internetovej aukčnej siene |
Čoraz väčší vplyv žien v politike, biznise, či médiách už nie len otázkou niekoľkých výnimiek v západných krajinách. Dokazuje to aj čerstvý rebríček 100 najvplyvnejších žien na svete, ktorý zverejnil americký magazín Forbes. Na prvých troch miestach sa v ňom stretli Američanka, Číňanka a Ukrajinka.
Najväčším "objavom roka" je jednoznačne ukrajinská premiérka Julia Tymošenková (44). Kto by pred rokom povedal, že energická blondýnka z východnej Európy to dotiahne tak vysoko. Z bývalej oligarchičky sa stala reformátorka, ktorú spolu s prezidentom Viktorom Juščenkom vyniesla oranžová revolúcia. V rebríčku najvplyvnejších žien ju predbehla už len americká ministerka zahraničných vecí a čínska vicepremiérka.
O tom, že americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová (50) je najvplyvnejšia žena na svete, pochybuje asi málokto. Na rozhodnutia amerického prezidenta mala obrovský vplyv už ako poradkyňa pre národnú bezpečnosť. Minulý rok sa stala prvou Afroameričankou, ktorá to dotiahla na ministerku zahraničných vecí.
"Radí lídrovi najväčšej svetovej veľmoci, ku ktorému má bezkonkurenčný prístup," vysvetľuje Forbes, prečo obhájila prvé miesto.
Na chrbát jej dýcha čínska vicepremiérka a ministerka zdravotníctva Wu I (66). Najvplyvnejšia politička najľudnatejšej krajiny na svete sa zviditeľnila najmä v boji proti kvótam čínskeho textilu na medzinárodných trhoch a rokovaní o vstupe Pekingu do Svetovej obchodnej organizácie.
Veľmi vysoko sa dostala aj ďalšia politička z Ázie - filipínska prezidentka Gloria Arroyová (4.). Ako však Forbes dodáva, zo štvrtého miesta môže čoskoro vypadnúť, ak prejde pokus o jej odvolanie. Bývalá spolužiačka exprezidenta USA Billa Clintona (jeho manželka Hillary je na 26. mieste) na Univerzite Georgetown čelí obvineniam, že v minuloročných voľbách podvádzala.
Po nej v prvej desiatke nasledujú už len americké biznismenky na najvyšších manažérskych postoch.
Kým miliardárovi Billovi Gatesovi sa podarilo dostať manželku Melindu do prvej desiatky, prvá americká dáma Laura Bushová skončila až na 46. mieste.
Lepšie dopadla aj autorka série kníh o Harry Potterovi Joanne Rowlingová (40.). S prehľadom za sebou nechala aj ďalšie prominentné ostrovanky: premiérovu manželku Cherie Blairovú (62.) a britskú kráľovnú Alžbetu II. (75.).
Najväčšie zastúpenie majú Američanky (69), naopak, Južnú Ameriku obhajuje len jedna brazílska biznismenka, Austrália a Rusko zostali bez jediného zástupcu. Európu reprezentuje 17 žien, z krajín V4 sa do prvej stovky nedostal nikto. Z bývalého socialistického bloku sa okrem Tymošenkovej dostala medzi prominentky iba prezidentka Lotyšska Vaira Vike-Freibergová (48.).
(rek)