"V horúcich dňoch sa treba s deťmi zdržiavať v chládku, tie, ktoré už behajú, by mali mať zakrytú hlavu, napríklad letným klobúkom. Pri vysokých teplotách je lepšie zostať v byte," hovorí pediatrička Katarína Šimovičová.
Dojčatá nepotrebujú iné tekutiny, stačí im materské mlieko. Menším deťom treba ponúkať na pitie detskú vodu alebo osladený bylinkový čaj. "Vzhľadom na svoj vek a hmotnosť, dieťa v porovnaní s dospelým vypije relatívne dosť," hovorí lekárka.
Naša generácia je podľa nej geneticky vybavená zniesť letné teploty okolo 30 stupňov, problémy nastávajú, ak je dieťa vystavené extrémnym podmienkam. Ak pije dosť tekutín, dehydratácia mu v našich horúčavách nehrozí. "Dehydratácia môže nastať vtedy, ak má dieťa hnačku alebo vracia, čím aktívne stráca tekutiny."
Klimatizáciu v byte deti znášajú zle. Problémy nerobí ochladenie, ale vírenie vzduchu, pretože v ňom môžu byť rôzne alergény, roztoče, prach, fyzikálne nečistoty. Tie môžu vyvolať infekcie dýchacích ciest.
Ak je teplota v byte viac ako 30 stupňov, deťom pomôže vlažný obklad na čelo. Lekári odporúčajú, aby sa okná otvárali iba na noc, cez deň by mali byť zatvorené. (dro)