Vodič autobusu bratislavskej mestskej dopravy Ján Bobula mal včera v kabíne takmer 50 stupňov. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Hoci horúčavy trvajú už niekoľko dní, rekordy padali až včera. Padlo päť rekordov, väčšina z nich bola stará 11 rokov. No namerané hodnoty v Hurbanove, Lučenci - Boľkovciach, v Sliači, bratislavskom letisku a v Poprade, sa posunuli len o niekoľko desatín.
"V sobotu očakávame podobné horúčavy. Opäť budú vysoké teploty a nedá sa vylúčiť, že rekordy opäť padnú," povedala Dagmar Krišková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Najvyššia denná teplota má dnes byť 33 až 37 stupňov.
Okrem starých ľudí a detí v horúčavách trpia aj tí, čo musia sedieť v práci. Aká teplota na pracovisku má byť, však zákon neurčuje. Zamestnávateľ nemusí dokonca ani zabezpečiť pitný režim, no podľa hygienikov je to v jeho záujme. "Keď zamestnanci málo pijú, sú ospalí a klesá im výkonnosť."
Vyhláška, ktorá presne stanovovala bezpečnú teplotu na pracovisku, u nás po zosúladení legislatívy s úniou prestala platiť. Dnes platí, že teplota na pracovisku musí byť "primeraná používaným pracovným postupom a fyzickej záťaži".
Nové pravidlá pre zdravé pracovné prostredie vydala pred štyrmi rokmi vláda nariadením. Hygienici tvrdia, že vedia posúdiť, či je teplota na pracovisku primeraná. Pracovníkovi v dusnom a prehriatom prostredí klesá tlak, jeho pulz je nepravidelný. Ak by v práci skolaboval z tepla, môže žiadať odškodné, okrem toho zamestnávateľ uhradí namiesto poisťovne náklady na liečbu.
Podmienky bezpečného prostredia môžu odborári dohodnúť v kolektívnej zmluve. Ak zamestnanec cíti, že na pracovisku je zdraviu nebezpečná teplota, a zamestnávateľ s ním nesúhlasí, môže sa obráti na okresný úrad verejného zdravotníctva alebo na úrad životného prostredia.
Stará vyhláška určovala, že napríklad v kanceláriách nesmelo byť viac ako 22 °C. (dro, čtk sita)
Rekordy 29. júla
Hurbanovo 36,1 °C
Lučenec-Boľkovce 35,4 °C
Bratislava-letisko 35,1 °C
Sliač 34,4 °C
Poprad 32 °C
Horúce počasie v týchto dňoch je veľkou záťažou hlavne pre starších ľudí, a tak mnohí, ktorí podcenili pitný režim, skončili v rukách záchranárov. Zasahovať včera musela aj rýchla záchranná služba v Košiciach. FOTO - TASR