Núkajú bielu olympiádu nad Čiernym morom

BRATISLAVA - Ledva sa odhlasuje, kde bude jedna olympiáda, už sa začína kortešovať za ďalšiu. Po vyriešení rébusu letných Hier 2012 sa pozornosť presúva na dejisko zimnej olympiády 2014.

Do uzávierky o polnoci zo štvrtka na piatok dostal sekretariát MOV sedem prihlášok na XXII. zimné olympijské hry. Pred nimi sa však ešte uskutočnia dvoje - najbližšiu zimu v talianskom Turíne a o štyri roky v kanadskom Vancouveri. Medzi uchádzačmi preto tentoraz nie je nijaký americký.

Súboj siedmich z dvoch kontinentov

Boj o ZOH 2014 bude európsko-ázijskou konfrontáciou a výsledok bude známy až 7. júla 2007 na zasadaní MOV v Guatemale.

Biela olympiáda nad brehmi Čierneho mora? Aj taká je jedna z alternatív. Paleta pohorí, ktoré sa túžia stať olympijskými, má nevídanú pestrosť. Chcete do Álp? Alebo radšej do Pyrenejí? Ani na Kaukaze olympiáda ešte nebola: môžete si zvoliť z dvoch možností. Ázia núka na výber Ťan-šan alebo Diamantové vrchy na Kórejskom polostrove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chuť vstúpiť do konkurzu 2014 malo pôvodne viac ako sedem miest. Kandidatúru severovýchodného tureckého regiónu Anatolia však ako nepripravenú zmietol zo stola národný olympijský výbor. Podobne zareagoval francúzsky na ambície hornosavojského mesta Annecy. Štvrtú kandidatúru Oestersundu (predtým v r. 1994, 1998, 2002) pre zmenu odmietla švédska vláda. Zľakla sa odbornej štúdie, ktorá pripúšťala, že deficit ZOH môže dosiahnuť až 7 miliárd švédskych korún (bezmála miliardu dolárov). Napokon nedorazila ani prihláška Harbinu. Číňania sa zrejme nádejajú, že vyhrá európsky kandidát a po tom, ako ich "ľadové mesto", ako predpokladajú, úspešne usporiada Svetovú zimnú univerziádu 2009, jeho šance výrazne vzrastú a priklepnú mu ZOH 2018.

Favoriti: Salzburg a Pjong Čang

SkryťVypnúť reklamu

Na pridelenie ZOH 2014 majú najväčšie šance tí, ktorí prehrali s Vancouverom v predvlaňajšej voľbe bielej olympiády 2010: Pjong Čang a Salzburg. Juhokórejčanom v Prahe chýbali len tri hlasy, prvé kolo dokonca vyhrali. Sú presvedčení, že im poškodil krajan Kim Un-jong, ktorý sa nevzdal kandidatúry na podpredsedu MOV - vzápätí sa okolo neho rozkrútil kolotoč a za korupciu putoval za mreže.

Salzburg napriek svojim prednostiam utrpel naposledy fiasko: získal len 16 hlasov, hoci zaň horlil fenomenálny rakúsky lyžiar Hermann Maier, ba aj nemecký futbalový cisár Franz Beckenbauer. Starosta Heinz Stande po dohode s krajinskou aj spolkovou vládou tvrdí, že tentoraz pobeží kandidatúra celkom iným tempom, šéfuje jej bývalý špičkový volejbalista Gernot Leitner.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa uchádza o ZOH 2014

Alma-Ata (Kirgizsko): bývalá miliónová kazašská metropola s domorodým názvom Almaty (Otec jabĺk) leží vo výške takmer 1000 m n. m. na úpätí predhoria Ťan-šanu, nad ňou je svetovými rekordmi chýrna rýchlokorčuliarska dráha Medeo (1700 m).

Boržomi (Gruzínsko): z 25-tisícového podkaukazského kúpeľného mesta, ktoré preslávila minerálka, je len 30 km do zimného strediska Bakuriani, ktoré leží vo výške 1700 m.

Jaca (Španielsko): pyrenejské zimné stredisko so 14 tisíckami obyvateľov, ktoré kandidovalo už na zimnú olympiádu 1998, 2002, 2006 a 2010 - má vrelú domácu podporu, no zlé dopravné možnosti.

Pjong Čang (Kórejská republika): zimné centrum so "snehom najvyššej kvality" a s ročnou návštevnosťou 6 miliónov lyžiarov malo krôčik k úspechu už vo voľbe dejiska ZOH 2010, avizuje ochotu podeliť sa o organizáciu aj s KĽDR.

SkryťVypnúť reklamu

Salzburg (Rakúsko): Mozartovo rodisko má vôkol množstvo renomovaných alpských stredísk, bohatú ubytovaciu kapacitu a za sebou závideniahodné funkcionárske aj divácke zázemie krajiny, ktorá úspešne zorganizovala v Innsbrucku ZOH 1964 i 1976.

Soči (Rusko): pol hodiny cesty autom od subtropickej klímy najznámejších ruských kúpeľov sa vypínajú kaukazské vrchy s možnosťami vybudovania lyžiarskych tratí, Krasna Poľana by však potrebovala investície do infraštruktúry vyše 4 miliardy dolárov.

Sofia (Bulharsko): hlavné mesto ráta s využitím zimných stredísk na Vitoši, v Borovci v pohorí Rila, a s Banskom v Pirine, ktoré by sa mali komplexne zmodernizovať a dobudovať z verejných a privátnych zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu