Pri často sa striedajúcom ráze počasia treba rátať vo vinohrade aj s múčnatkou. V tom prípade použijeme Hattrick WG. Pri súčasnom výskyte bielej hniloby alebo botrytídy postrekujeme strobilurínom Quadris alebo Discus, ku ktorým sa môže pridať Folpan 80 WDG.
Huba Uncinula necator - múčnatka viniča - spôsobuje najničivejšie ochorenia listov, letorastov a strapcov hrozna. Symptómom je biely pavučinový povlak na líci listov. Na bobuliach je sivobiely, na súkvetí býva zriedkavý. Strapinu nenapadá, môže však cez ňu prúdiť lymfa do bobúľ, ktoré pod tlakom praskajú. Po kvitnutí viniča sa múčnatka rýchlo šíri za teplého počasia pri teplote 26 až 28 stupňov a za striedania vlhkosti vzduchu v rozpätí od 45 do 95 percent. Pri teplotách pod 15 °C sa toto ochorenie nerozširuje. Jeho intenzívny výskyt podporujú atmosférické zrážky, rosy a hmly. Naproti tomu výdatné dažde zmývajú konídie, čím sa obmedzuje šírenie huby. Bobule sú najviac napadané na začiatku zamäkania.
Chemická ochrana začína spolu proti peronospóre už pred kvitnutím. Po odkvitnutí sú intervaly postrekov dané infekčným tlakom, prírastkami letorastov a listov. Pri menšom infekčnom tlaku po zrážkovom období postrekujeme kontaktnými sírnatými prípravkami Sulikol K, Sulka 80 WP a iné. Pri dlhšie trvajúcom suchšom počasí a veľkom ohrození viniča použijeme systémový Crystal, Falkon 460 EC, Rubigan 12 EC, Topas 100 EC spolu s Karatanom LC. Do obdobia zamäkania bobúľ vinič ošetrujeme komplexne proti peronospóre, múčnatke, bielej hnilobe a botrytíde. Pred mäknutím bobúľ treba vinič postriekať aj proti obaľovačom, roztočom a roztočcom. Každý protimúčnatkový prípravok má aj vedľajší účinok na inú hubovitú chorobu, napríklad Botrytis cinerea.
Autor: Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.