Cukrové melóny obľubujú teplo. FOTO - AUTOR |
Cukrové melóny majú nasadiť plody do polovice augusta. Neskôr sú už noci chladnejšie. Táto teplomilná plodina sa veľmi dobre vyvíja, ak pôdu zakryjeme čiernou fóliou alebo pokosenou trávou. Ak rastliny vedieme po drôtenom pletive, budú mať plody ešte viac slnka. Stredný výhonok zaštipneme, aby sa vytvorili bočné výhonky s mnohými samičími kvetmi.
Cibuľu a cesnak zberáme v závislosti od stupňa dozrievania. Podľa podmienok môžeme začať aj so zberom kukurice. Táto jemná zelenina je nielen chutná, ale vysadená v rade chráni uhorky a iné chúlostivé rastliny pred vetrom. Zberá sa po zaschnutí vláskov v samičích klasoch a po ich sfarbení do hnedočierna. Pri neskoršom zbere sú semená tvrdé a obsahujú málo cukrov.
Mladé výhonky černíc priväzujeme na drôty konštrukcie. Výhonky vyrastajúce z pazúch listov zaštipneme za druhým až tretím listom. Podľa signalizácie ošetrujeme neskoré odrody broskýň proti druhej generácii obaľovača broskyňového, slivkoviny a jadroviny proti druhej generácii obaľovača slivkového i jablčného.
V poslednom júlovom týždni pokračujeme v pravidelnom zavlažovaní zeleniny, v jej zbere a v pravidelnom prihnojovaní rajčiakov. Z rajčiakov odstraňujeme pazušné výhonky a spodné listy napadnuté chorobami. Pokračujeme vo vysievaní listového šalátu, pekinskej a čínskej kapusty. Pekinskú kapustu sejeme priamo na záhon a po vzídení jednotíme na vzdialenosť 30 centimetrov. Môžeme vysadiť aj priesady hlávkového šalátu, endívie, kalerábu, karfiolu a póru, dopestované na výsevnom záhone. Na list ešte raz pohnojíme neskorú kapustu, kel, zeler, pór, rajčiaky, tyčkovú fazuľu, mrkvu a čierny koreň. (lov)