V našich prírodných podmienkach, najmä v južných oblastiach, treba často počas horúčav optimalizovať vodný režim pôdy. Vhodne zvolená doplnková závlaha si vyžaduje sledovanie prirodzených zrážok a stavu ovocných rastlín (najmä vädnutie a nadmerný opad plodov), aby sme mohli určiť, kedy a akými dávkami zavlažovať.
Od polovice júla až do skončenia zberu ovocia potrebujú doplnkovú závlahu najmä jablone, hrušky, slivkoviny, broskyne a hrozno. Pri dozrievaní plodov majú takéto nároky aj remontantné maliny a černice, najmä v období intenzívneho rastu plodov a tvrdnutia kôstky. Pre diferenciáciu kvetných pupeňov je významná aj septembrová závlaha. Zavlažujeme tiež pri väčšom deficite zrážok po zbere plodov, na zabezpečenie rastu korienkov a prípravy rastlín na prezimovanie.
Veľkosť závlahových dávok treba voliť tak, aby voda prevlhčila pôdu do hĺbky uloženia hlavnej masy koreňov. Jablone a hrušky zavlažujeme v závislosti od podpníka do hĺbky 0,40 až 0,80 metra (nižšie hodnoty patria slabšie rastúcim podpníkom) a kôstkoviny do 0,40 až 0,50 metra. Pri malinách a černiciach stačí hĺbka 0,15 až 0,20 metra. Vinič zavlažujeme do hĺbky 0,40 až 0,60 metra. Intenzita zavlažovania nemá prevýšiť vsakovaciu schopnosť pôdy (nemajú sa tvoriť kaluže ani povrchový odtok). Zavlaženie celej požadovanej hĺbky skontrolujeme odkopaním pôdy.
Dávku závlahy volíme podľa jej deficitu a pôdneho druhu. Ovocné dreviny a vinič zavlažujeme dávkami 30 až 40 milimetrov (30 až 40 litrov na štvorcový meter pôdy) a bobuľoviny dávkami 10 až 20 milimetrov.
Výhodné je kultivovať pôdu pred zavlažením i po ňom. Kyprá pôda lepšie prijíma vodu a prekyprenie po závlahe (po obschnutí povrchu pôdy) obmedzuje vyparovanie vlahy i tvorbu prísušku.
Zavlažovať možno vodou, ktorá je bezchybná z hľadiska fyzikálneho, chemického a bakteriologického. Najúspornejším spôsobom zavlažovania ovocných rastlín je kvapková závlaha, pri ktorej sa voda dostane priamo k porastu. V menších záhradkách možno použiť i brázdový podmok alebo bodovú závlahu. Na rozvod vody je výhodné nainštalovať trvalé rozvody a na jej rozstrekovanie použiť postrekovače, rozstrekovače, dýzy, vrtuľky a iné zariadenia.