kami proti húseniciam.
Sú to organofosfátové prípravky Actellic 50 EC, Basudin 600 EW, Reldan 40 EC, Sumithion super, Ultracid 40 WP a Zolone EC; pyretroidné - Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM a NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50 a 25 Flow, Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC a Vaztak 10 EC a 10 SC; kombinované s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou - Nurelle D; prípravky s účinnou látkou z iných skupín, ako sú menované - Calypso 480 EC a Trebon 10 F. Aplikujeme ich však len vtedy, ak sme pred týždňom nepoužili prípravky proti vajíčkam škodcu.
V oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce je vhodný termín od 3. do 6. augusta. V ostatných severnejších oblastiach možno od 2. do 8. augusta podľa nadmorskej výšky použiť prípravky proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Prípravky proti húseniciam bude možné v týchto oblastiach použiť ešte o ďalších 7 až 10 dní neskôr. V regiónoch s nadmorskou výškou nad 600 metrov nespôsobuje druhá generácia obaľovača jablčného významnejšie škody, preto možno ochranu proti nemu vynechať, najmä v tomto daždivejšom a teplotne priemernom roku.
Ošetrovanie proti obaľovačovi slivkovému sa presunulo už do severnejších oblastí, kde možno do 1. augusta v najvyšších polohách ešte použiť prípravky proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC. Ak sme ich neaplikovali, môžeme použiť prípravky proti húseniciam Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Sumithion super a Zolone EC - od 3. do 9. augusta podľa nadmorskej výšky. Proti obaľovačovi broskyňovému sú v rovnakom termíne vhodné prípravky Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Sumithion super a Zolone EC. Upozorňujeme na dodržanie ochrannej doby pred zberom skorých odrôd!
Pri viniči je aktuálna ochrana proti múčnatke vo všetkých oblastiach a proti peronospóre iba v lokalitách s vysokými zrážkami.
Upozorňujeme aj na prípadnú škodlivosť vošiek, najmä na kapustovej zelenine a ovocných stromoch.
Proti mínerke pórovej je výhodná mechanická ochrana prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda v polovici augusta, najneskôr do 20. augusta. Netkané textílie pripomínajú textil, sú však tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä pri druhoch, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viac druhov, pričom najčastejšie sa používajú s hmotnosťou 17 gramov na štvorcový meter. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala okraj porastu aspoň 20 centimetrov. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami.
Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra. Chemická ochrana proti mínerke bude aktuálna najskôr koncom augusta až začiatkom septembra, keď prinesieme podrobnú signalizáciu.
Autor: Ing. STANISLAV BAROK