ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
Náčelník Mestskej polície v Košiciach Milan Francan hovorí, že asi pred štyrmi rokmi dvaja mestskí policajti v SBS robili. Jej majiteľ sa však niekde preriekol, vedenie na to prišlo a policajtov vyhodili. Odvtedy také problémy nemajú.
Mestskí policajti musia zamestnávateľovi hlásiť akýkoľvek iný príjem. Ak tak neurobia, pracujú načierno a nikto na to nepríde. Podľa Francana v Košiciach jeden policajt učí a ďalší majú "drobné živnosti ako vodár alebo remeselníci". Pri nízkom plate totiž podľa neho policajtom nezostáva nič iné, ako si privyrobiť: "Keď zarába 12-tisíc, má pätnásť pôžičiek a ženu na materskej, musí ju uživiť." Dôležité podľa neho je aj to, aby do práce nechodil zničený z inej roboty.
Náčelníkovi Mestskej polície v Ružomberku Ivanovi Stromkovi neprekáža, ak niekto z jeho podriadených podniká. Niektorí sú horolezci a privyrábajú si v stavebníctve alebo natieračskými prácami vo výškach. V Ružomberku je 27 policajtov, pomimo z nich pracujú asi traja.
V Trnave musia policajti inú prácu tiež oznámiť. Žiadne oznámenie podľa zástupcu náčelníka Ivana Ranušu teraz nemajú. Nestalo sa ani, že by policajt robil pomimo niečo, čo nemôže. Cez ministerstvo vnútra si skontrolovali, či niektorý z nich nemá povolenie robiť v SBS. Pamätá sa, že jeden robil externe poisťovacieho agenta.
Najvyššia právomoc mestského policajta, ktorou by mohol napríklad svojmu obchodnému konkurentovi znepríjemňovať život, je pokutovanie. V praxi to podľa zástupcu náčelníka nemá žiadny význam, lebo ak by sa dotyčný sťažoval, ľahko by na to prišli. Preto v tom, že môžu pracovať aj inde, nevidí problém. "Právomoci mestských policajtov nie sú také hrôzostrašné pre ľudí. Nie je to také, ako v štátnej polícii, keď vám zoberú vodičský preukaz na rok a dajú pokutu 10-tisíc, z čoho máte veľké problémy." Ak napríklad vstúpia do bytu, musia to ihneď hlásiť prokuratúre. Mestský policajt v Trnave zarobí asi 15-tisíc čistého.
Mestskí policajti nič iné nerobia ani v Lučenci, kde je ich sedemnásť. "Či ich manželky podnikajú, to neviem," povedal náčelník Milan Piešťák. "Sledujem každý výjazd, ak by som zistil, že pomáha napríklad manželke, neobstojí u mňa a ide preč." Náčelníkovi musia hlásiť napríklad aj zmenu manželky alebo narodenie dieťaťa.
Podľa hovorcu Mestskej polície v Bratislave Petra Plevu, policajti nenahlásili žiadnu inú prácu. "Ak by ju predsa len vykonávali, konajú v rozpore s príslušným zákonom a predpismi," povedal. (mož)