FOTO
BRATISLAVA - Teplotné rekordy včera na Slovensku nepadali, ale v nemocniciach pribúdajú pacienti, ktorí skolabovali z tepla. Do nemocníc v Dunajskej Strede či v Komárne záchranky denne privezú asi tri takéto prípady. Na bratislavských Kramároch v stredu večer ošetrili šesť dehydrovaných dôchodcov nad 70 rokov. Vyšší počet kolapsov z tepla zaznamenali aj v Banskej Bystrici.
Aj včera hospitalizovali viacerých dehydrovaných ľudí. V bratislavskej mestskej hromadnej doprave pre teplo skolabovalo 22-ročné dievča a na Kramáre priviezli aj 56-ročného robotníka, ktorý dehydrovaný vplyvom výrazného teplého vzduchu skolaboval na stavbe, kde pracoval.
Ľudia z tepla odpadávajú na ulici, v preplnenej MHD alebo hneď ako vstanú z postele. Na horúčavy tradične doplácajú starší ľudia, ktorí málo pijú. "Starší ľudia majú znížený pocit smädu. Preto najmä počas horúcich dní ich treba núkať a kontrolovať, koľko vypijú," povedal Andrej Fraglič, primár centrálneho príjmu v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici. Odporúča, aby si vodu naliali do 1,5 litrovej fľaše, a tak môžu presne skontrolovať, koľko vypili.
Kolaps sa prejavuje tak, že sa človeku začne krútiť hlava, zahmlieva sa mu pred očami, spotí sa, je mu zle od žalúdka. Zdravotné problémy z tepla majú aj mladí ľudia, v Komárne priamo z kúpaliska vzala záchranka 20-ročného muža. Jej zamestnanci očakávajú, že v najbližších dvoch dňoch bude takýchto prípadov viac.
"Najčastejším dôvodom kolapsov je nedodržanie pitného režimu. Ľudia to nepochopiteľne odôvodňujú tým, že pijú menej preto, aby sa nepotili," povedal pracovník komárňanskej záchranky.
Podľa neho by ľudia v horúčavách nemali vysedávať na priamom slnku ani na kúpalisku. Plávanie síce telo ochladí, ale nepomôže, ak telo nemá dostatok vody. "Efekt ochladenia funguje iba vo vode. Keď z nej človek vyjde, zníži sa mu tlak a ak si tekutiny nedoplní, je to ešte horšie." Lekári odporúčajú piť minerálne vody najmä preto, lebo dopĺňajú soli, ktoré organizmus stratil potením.
Následkom tropických horúčav môžu ľudia cítiť bolesti na hrudníku, objavujú sa infarkty, možné sú aj úmrtia. (dro)
Ako predísť dehydratácii
* denne vypiť najmenej dva až tri litre,
* odporúčajú sa stolové vody, nekoncentrované minerálne vody, nesladené nápoje, zriedené džúsy, ovocné čaje,
* obmedziť čiernu kávu, alkohol, čierne čaje, presladené nápoje,
* teplota nápojov by mala byť od 12 až 15 stupňov Celzia, pri čajoch okolo 22 stupňov Celzia.
Ako pomôcť pri kolapse z tepla
Najprv treba znížiť polohu tela, hlavu nechať klesnúť na úroveň srdca. Napríklad pri cestovaní je najlepšie skloniť hlavu medzi kolená. Ak sa dá, treba si ľahnúť. Ak človek omdlie na ulici, okoloidúci často prepadnú panike a snažia sa ho hneď postaviť na nohy. Dosiahnu tým presný opak toho, čo chceli, postihnutý omdlie znovu. Človeka, ktorý z tepla skolaboval, treba nechať ležať na zemi, porozprávať sa s ním, prípadne zavolať záchranku, až potom mu pomôcť vstať. (dro)
Lekári upozorňujú, že v horúčavách, aké zasiahli celú Európu, hrozí ľuďom najmä prehriatie a úpal. Rozhodujúci je podľa nich pitný režim - odporúčajú vypiť denne tri i viac litrov. Najhoršie sa dnes majú robotníci na stavbách, ktorí sú nepretržite na slnku. Podľa lekárov by mali vypiť aj šesť litrov tekutín denne. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Digitálny teplomer na streche ukazoval v Bratislave 45 oC, ale bolo menej.
FOTO