FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
NÁMESTOVO - Nájazdy na čučoriedkové lokality spôsobujú ochrancom prírody každoročne veľké problémy. Pracovníci správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava chcú predísť ničeniu lesov aj tým, že sami začali pestovať kanadské čučoriedky. Očakávajú, že ak sa čučoriedky budú na Slovensku pestovať vo väčšom množstve na plantážach, krádeží lesných plodov v horách bude menej.
K myšlienke ich priviedla spolupráca s výskumným ústavom trávnatých porastov a horského poľnohospodárstva. Ten má svoju výskumnú stanicu v oravskej obci Krivá. "Tento rok by sme už mali mať prvé plody," hovorí riaditeľ správy CHKO Horná Orava Róbert Trnka.
Obdobie zberu lesných plodov je pre nich každoročnou traumou. Aj v oblasti Babej Hory, či Pilska, kde sa nesmú lesné plody zbierať vôbec, napočítajú niekedy ochrancovia prírody aj stovku nelegálnych zberačov za deň. "Môžeme im dať pokutu, vziať im nazbierané čučoriedky, či hrabličky. Iba vlani sme na Babej Hore dali pokuty za štyri tisícky, zhabané čučoriedky sme odniesli deťom do špeciálnej školy. Problém to však úplne nevyrieši, lebo ľudia zákon systematicky obchádzajú," dodáva Róbert Trnka. Zberači ničia čučoriedkové porasty, ale aj vyrušujú zver.
Aj podľa vedeckého pracovníka výskumnej stanice v Krivej Daniela Šimalu má spolupráca s ochranármi veľký prínos. Orava a Liptov majú na pestovanie čučoriedok, či brusníc výborné podmienky. No problémom je nevyrovnaný pôdny fond, ktorý drobným pestovateľom znemožňuje zakladať si plantáže.
"V porovnaní s Poľskom, kde sa čučoriedky pestujú na ploche 1000 hektárov, výrazne zaostávame. U nás je to zatiaľ desať hektárov a pripravuje sa ďalších desať. V Poľsku majú aj združenie pestovateľov tejto plodiny a oslavujú deň čučoriedok. Pestovateľom prinášajú čučoriedky nemalé zisky," hovorí Šimala.
Odborníci odhadujú, že na jednom hektári sa dá dopestovať 10 - 15 ton čučoriedok. Náročné na pôdu nie sú, vyhovuje im kyslá pôda podhorských oblastí. Kanadské kríkové čučoriedky sú väčšie ako lesné. Kým v lese oberiete z kríka niekoľko gramov, krík kanadskej čučoriedky zarodí od troch do piatich kilogramov. Čučoriedky na Slovensko zatiaľ v prevažnej miere dovážame predovšetkým z Poľska.
Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie s vysokými nutričnými hodnotami a liečebnými účinkami. Kanadské čučoriedky sú v porovnaní s lesnými odlišné veľkosťou a majú menej farbiva. Ich nutričná hodnota a liečivé účinky sú však porovnateľné. Pripisuje sa im liečivý účinok na zrak a tráviacu sústavu a obsahujú ďalšie liečivé látky. Ako antioxidanty s protirakovinovými účinkami v nich pôsobia antokióny, čučoriedky obsahujú aj látky na reguláciu cukru v krvi, znižovanie hladiny cholesterolu a podobne. (eta)