Danglár: Som už vybláznený
Logom výtvarníka Jozefa „Danglára" Gertliho je lebka mickeymausa s ušami a skríženými hnátmi. Svoje často provokatívne a ľahko rozpoznateľné obrázky a komiksy predstavuje v mnohých knižkách, časopisoch aj na samostatných výstavách. Inšpiruje sa komiksom, teda žánrom, ktorý sa nepovažuje za „vysoké umenie", ale ani on nechce byť považovaný za „veľkého" umelca. Napriek tomu je jedným z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov svojej generácie. Danglár, muž s výzorom piráta, je celoživotný chuligán, ale aj usmievavý glosátor vecí, čo sa okolo nás dejú. Viac čítajte v rozhovore.
Žena z maringotky
spomienky na levy, Salvadora Dalího a T. G. Masaryka
Kočkovci majú kolotočiarstvo a cirkusáctvo v rodine tristo rokov. Patria k najslávnejším komediantským rodinám, rovnako ako Kludskí či Kopeckí, s ktorými sú rodinne spriaznení. Pani Gabriela Kočková začala pred vyše tridsiatimi rokmi systematicky pátrať po rodinných stopách a spisovať rodinnú kroniku. Sú v nej historické záznamy, ale aj jej vlastné spomienky. Veď aj ona veľkú časť života prežila v maringotke.
Kacírske rohovky a ovčie zuby
Český lekár Martin Filipec začal s Afganistane s transplantáciami rohovky. Ľudia prichádzali o zrak v dôsledku podvýživy a následkom chorôb. Vďaka zahraničnej pomoci sa situácia zmenila. Aj keď sa operuje v nepredstaviteľných podmienkach, ľudia sú za návrat zraku vďační. Petra Procházková bola pri tom.
Čítajte v sobotu denník SME s pravidelnou oddychovou prílohou Víkend!