Slovenskí europoslanci pred nástupom do europarlamentu. FOTO - ARCHÍV TASR |
mom novinárov.
"Slovenskí europoslanci nevybočili zo štandardného rámca a príliš sa nezviditeľnili," povedal analytik Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Pre slovenskú verejnosť je ich práca navyše podľa neho veľkou neznámou.
"Mala som možno 15 alebo 20 vystúpení v pléne. Pomaly nie je zasadanie, na ktorom by som nežiadala (o slovo)," hovorí poslankyňa KDH Anna Záborská, ktorá predsedá výboru pre práva žien. Je zrejme najznámejšou slovenskou zástupkyňou. "Preslávili" ju aj žaloby na francúzske médiá, v ktorých ju liberálni poslanci obvinili z homofóbie pre jej konzervatívne názory na rodinu.
"Boli sme veľmi aktívni. Čo sme mohli za ten rok urobiť, sme aj urobili," tvrdí poslankyňa SDKÚ Zita Pleštinská. V pléne vraj vystúpila asi osemkrát.
"Som presvedčená, že slovenská delegácia bola jednou z najaktívnejších delegácií desiatich nových členských krajín. Sama som mala asi 28 vystúpení v pléne," povedala Irena Belohorská z HZDS.
Poslankyňa Monika Beňová zo Smeru bola v hodnotení slovenských poslancov zdržanlivejšia.
Podľa pozorovateľov z Bruselu je 14 zo 732 europoslancov príliš zanedbateľné číslo, než aby národná delegácia mohla mať váhu ako v prípade Nemecka či Francúzska. V debatách v pléne najčastejšie počuť mená Irena Belohorská, Peter Baco či Sergej Kozlík (všetci HZDS). (čtk)