BRATISLAVA - Už v jeseni budú vo voľbách o bohatú bratislavskú župu zápasiť medzi sebou tí, čo boli doteraz spojencami. SDKÚ sa rozhodlo pre pravicovú koalíciu, kým KDH pôjde so Smerom. Niektorí politici aj analytici hovoria, že boj o hlavné mesto a jeho okolie je vážnym signálom pre voličov.
Dokonca môže ísť aj o nepriame odkazy medzi politikmi, ako by mohli vyzerať povolebné koalície po parlamentných voľbách, ktoré budú o rok. Pre KDH môže byť koalícia so Smerom v budúcej vláde odpoveďou na to, že SDKÚ uvažuje o spolupráci s Mečiarovým HZDS.
Poslanec parlamentu a šéf bratislavskej SDKÚ Roman Vavrík aj včera zopakoval, že KDH so Smerom potichu spolupracujú v parlamente už teraz a na regionálnej úrovni to len pokračuje. Má obavy, že KDH si takto otvára dvere "na usporiadanie politických vzťahov" so Smerom po voľbách.
Smer i KDH však Vavríkovu interpretáciu odmietajú.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák povedal, že v krajských voľbách pravidlá o ľavici a pravici neplatia, a preto považuje za predčasné prisudzovať nejaký význam spojenectvu s KDH v Bratislave.
Podpredseda KDH Pavol Minárik tvrdí, že väčšinový volebný systém v regionálnych voľbách nič nehovorí o tom, ako bude situácia vyzerať po nich, a každá strana bude presadzovať svoj program. Podľa Minárika sa navyše Smer nemal nikdy možnosť úplne prejaviť a nie je ničím poznačený.
SDKÚ a KDH sa nedohodli
SDKÚ a KDH rozdielne vysvetľujú, prečo sa nezhodli na spolupráci v Bratislavskom kraji. KDH tvrdí, že ich k spolupráci so Smerom prinútil spôsob, ako sa utvorila koalícia strán SDKÚ-ANO-SMK-DS.
Pavol Minárik povedal, že najskôr boli "oťukávacie rokovania" a potom ich "veľmi rýchlo" uzavreli pravicové strany. Pre KDH bolo pristúpenie k pravicovej koalícii "nie výhodné", a nechcelo sa dať vytlačiť z podielu na rozhodovaní o župných záležitostiach.
Roman Vavrík z SDKÚ namietal, že KDH trikrát volali do koalície bez akýchkoľvek podmienok. Miesta na kandidátke si koalícia podľa neho rozdelila až nato, ako KDH koalíciu opakovane odmietlo.
Vavríkove slová potvrdil aj šéf krajskej rady SMK Václav Mede. "Dva mesiace sme čakali, aby KDH povedalo, či chce byť v pravicovom bloku," hovorí Mede.
Rozšíri sa koalícia Smer a KDH?
Zoskupenie Smeru a KDH môže naraziť na problémy pri rozširovaní o ďalšie strany. Smer má záujem o spoluprácu aj s HZD a zelenými. Tomu nie je naklonené KDH, ktoré sa však nebráni pribrať do koalície Martinákovej SF. Tá hovorí, že o koalíciu "máme záujem".
Pre KDH by bolo zoskupenie Smer-KDH-SF zrejme prijateľnejšie aj preto, aby sa mohlo účinnejšie brániť výčitke, ktorú včera povedal Roman Vavrík z SDKÚ, že koalícia Smeru a KDH je "ľavicovo-pravicový hybrid".
Súboj o župana?
Roman a Bajan
Pravicová koalícia SDKÚ-ANO-SMK-DS podporuje za kandidáta doterajšieho župana Ľuba Romana.
Smer a KDH sa ešte na spoločnom kandidátovi nedohodli, ale šéf Smeru Robert Fico včera podľa TASR povedal, že podporí súčasného starostu Petržalky Vladimíra Bajana. Fico odmieta podporiť Pavla Bielika z KDH, ktorý je obžalovaný z korupcie.
Členka krajskej rady KDH Mária Demeterová povedala, že aj v KDH uvažovali o Bajanovi, ale majú zatiaľ viac kandidátov. Bajana podporuje aj Martinákovej SF.
Sociologička Ľudmila Benkovičová z Odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu dáva Bajanovi ešte väčšie šance ako Romanovi, ak sa na ňom KDH so Smerom dohodnú. Bajana za "silného hráča" označila aj v prípade, keby kandidoval len ako nezávislý. (sp) foto - archív sme
Aké boli výsledky volieb v Bratislavskom krajiV roku 2001 sa volilo do parlamentu Bratislavského samosprávneho kraja 46 poslancov. Najúspešnejšia bola koalícia SDKÚ-KDH-SMK-ANO-DS, ktorá získala 40 kresiel, koalícia HZDS-Smer-SDĽ-SOP-SZS obsadila 5 kresiel, jedno miesto získal nezávislý kandidát.
Županom sa stal Ľubo Roman. Ako jediný z kandidátov na županov, ktorých ľudia volili v ôsmich krajoch, bol zvolený už v prvom kole. Získal 56,49 percenta hlasov.
Kandidáti na bratislavského župana
Ľubo Roman | SDKÚ-SMK- |
ANO-DS | |
Vladimír Bajan | KDH-Smer |
Ján Cuper | HZDS |
Ivan Švejna | hnutie Vpred |
David Dvořák | Občianski liberáli |