Protiteroristická jednotka, tajné služby a miestna polícia ho vystopovali v Birminghame.
Skrýval sa v byte, kde bývalo niekoľko mladých mužov pôvodom zo Somálska. Za významný pokrok vo vyšetrovaní označil zatýkanie v Birminghame aj premiér Tony Blair.
Polícia sa obáva, že teroristi, ktorí boli pripravení zomrieť, môžu kedykoľvek udrieť. Obrovský protiteroristický záťah pokračuje. Okrem Omara zadržali v Birminghame na inom mieste ďalšie tri osoby, ktoré mali výbušniny. Dvoch ľudí chytili vo vlaku do Londýna na železničnej stanici Grantham, jedného muža na letisku v Lutone pri Londýne. Chcel odletieť do francúzskeho Nimes. Po vypočutí ho prepustili. V Londýne prehľadali ďalšie dva domy. Omar, pôvodom zo Somálska, žil vo Veľkej Británii od roku 1992. Policajti, ktorí vtrhli do bytu mali okrem nepriestrelných viest a ľahkých zbraní pripravenú aj elektrickú pištoľ. Práve tú použili, aby si poradili s Omarom. Nechcel sa vzdať a na chrbte mal ruksak, obľúbenú rekvizitu samovražedných atentátnikov.
Pištoľ ho paralyzovala elektrickým šokom. Strieľa do vzdialenosti 6,4 metra šípky, ktoré uvoľnia 50 tisíc voltov. Všetko muselo prebehnúť rýchlo a prekvapujúco - atentátnici z Madridu sa radšej odpálili, keď zistili, že sú obkľúčení.
Omara hneď previezli do Londýna, kde mu odobrali odtlačky prstov i DNA a absolvoval zdravotnú prehliadku, či je schopný absolvovať vyšetrovanie. Potom už nasledovalo pravdepodobne vypočúvanie.
(mch, reuters, čtk)