Bývalý prezident Leonid Kučma privatizoval podobne ako na Slovensku Mečiarova vláda. Aj na Ukrajine sa už rozbehla reprivatizácia. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
KYJEV - Náprava nespravodlivej privatizácie sa na Ukrajine pol roka po zmene pomerov stala realitou. Na odvolacom súde v Kyjeve rozhodli, že zať bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu pred dvoma rokmi protiprávne sprivatizoval továreň na výrobu železa v Nikopole. Exprezidentov zať Viktor Pinčuk tak musí akcie vrátiť štátu.
Súd nariadil, aby sa predaj opakoval, a len čo štát dostane peniaze od nového kupcu, musí Pinčuk konzorciu vrátiť rovnakú sumu, ktorú za 50-percentný podiel zaplatilo. Rozhodnutie pre Pinčuka znamená ďalšiu prehru, pretože začiatkom roka už prišiel o najväčšiu ukrajinskú oceliareň Kryvorižstal.
Pinčukova spoločnosť Interpipa kúpila v nikopolskom závode v roku 2003 najprv 25 percent akcií. Získala však aj prednostné právo na nákup ďalších 25 percent plus jednej akcie, a to v aukcii, na ktorú nemal nikto iný prístup. Oba podiely štát predal za 410,5 milióna hrivien (asi 2,6 miliardy korún).
Iný súd v máji odmietol žalobu štátnej prokuratúry a predaj podielu v továrni označil za legálny. Prokuratúra sa však spolu s vládou odvolala a výsledkom bolo, že s akciami továrne nebolo možné niečo robiť. Pinčukov advokát požaduje, aby sa prípad vrátil k pôvodnému súdu.
Súčasný prezident Viktor Juščenko sľúbil, že preverí niekoľko privatizačných káuz, pri ktorých existuje podozrenie na machinácie a zásah ľudí blízkych Kučmovi. Ten bol pri moci zhruba desať rokov a jeho vládu sprevádzali korupčné škandály. Podľa agentúry AP mal vraj Kučma a jeho vláda zrejme väzbu na organizovaný zločin.
Továreň v Nikopole bola najcennejším majetkom konzorcia Interpipy a na Ukrajine je významným výrobcom zliatin železa. Svoju produkciu továreň dodáva minimálne 15 svetovým výrobcom ocele.
(čtk)