BRATISLAVA - Viaceré koaličné strany tvrdia, že potrebujú viac času na posúdenie návrhu rozpočtu, predpokladajú však, že rokovania o ňom budú tvrdé medzi ministrami aj poslancami.
Potom, ako návrh rozpočtu prešiel pripomienkovým konaním na ministerstvách a rôznych štátnych a záujmových organizáciách, smeruje na vládu. V októbri by sa mal dostať do parlamentu. Čo budú chcieť dovtedy vládne strany zmeniť? (jj)
Strana maďarskej koalície
SMK už dnes vie, že nebude súhlasiť s návrhom dorovnať priame platby pre poľnohospodárov do výšky 42 percent priemeru EÚ-15. "Takéto percento tam určite nezostane," povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Návrh rozpočtu považuje za takticky podhodnotený. "Aj minister financií vie, že príprava rozpočtu má aj politické pozadie, a že parlamentná matematika je neúprosná," dodal Bárdos. Očakáva, že najprv vláda, a potom aj parlament "budú čísla meniť".
SMK podľa Bárdosa víta napríklad zámer investovať viac do školstva. "Naklonení sme aj ďalším dobrým veciam. Ide volebný rok, a tak ako každá strana aj my budeme chcieť viac peňazí pre svoje rezorty," dodal Bárdos.
Kresťansko-demokratické hnutie
Podpredseda KDH Pavol Minárik hovorí, že na preštudovanie rozpočtu ešte potrebuje čas. KDH ho podľa Minárika zhodnotí z pohľadu svojich priorít "Tými sú školstvo a rodina. Budeme však sledovať aj podporu makroekonomických charakteristík, teda deficit a vplyv na verejné financie," povedal Minárik.
V doterajšom pripomienkovom konaní navrhlo zmeny k návrhu ministerstva financií z reroztov KDH len ministerstvo vnútra. Žiada zvýšiť rast platov v oblasti štátnej správy z jedného na dve percentá a odvoláva sa pritom na princíp zvyšovania platových taríf podľa služobného hodnotenia. Podľa ministerstva financií však platové tarify rastú v závislosti od vývoja priemernej mzdy.
ANO
Podpredseda ANO Jirko Malchárek kritizuje pokles sumy na takzvané priority. Ide o peniaze, o ktorých použití rozhoduje koaličná rada podľa straníckych priorít. Strany takto budú môcť rozhodnúť o vyše piatich miliardách korún v porovnaní s vlaňajšími 18 miliardami. "Vieme, že Miklošovou prioritou je znižovanie deficitu, a je to chvályhodné. Ale musí si uvedomiť, že v koalícii nie je sám," povedal Malchárek. Peniaze na stranícke priority považuje za kľúčové: "Priority nie sú pre politické strany, ale pre ľudí, ktorých reprezentujeme. A pre nich potrebujeme peniaze napríklad na nové pracovné miesta".
Do pripomienkového konania doteraz vstúpili dva rezroty ANO - kultúra a zdravotníctvo. V oboch prípadoch mali len technické pripomienky.