V Bielorusku neexistuje sloboda prejavu. Na fotografii z minulého týždňa polícia premiesťňuje aktivistu z opozičného hnutia Zubr v Minsku. Demonštranti si chceli v centre mesta pripomenúť 11. výročie Lukašenkovho prezidentského obdobia. FOTO - REUTERS |
Poľsko-bieloruské vzťahy sú v poslednom čase stále napätejšie. Včera bieloruská polícia na krátko zadržala niekoľkých poľských novinárov. Od polovice mája vyhostil bieloruský diktátor Alexander Lukašenko už troch poľských diplomatov, posledným bol v utorok radca veľvyslanectva Andrzej Olborski.
Dôvod je podobný ako v minulosti: Poľsko vraj chce vyvolať v Bielorusku revolúciu a zvrhnúť Lukašenkov režim. Robí tak na príkaz Ameriky a pomôcť mu v tom vraj má aj nové vedenie organizácie poľskej menšiny v Bielorusku.
Nové vedenie Zväzu Poliakov, ktoré demokraticky zvolili na poslednom zjazde organizácie v marci, úrady v Minsku dodnes neuznali. Podporu diktátora má stále bývalý predseda zväzu Tadeusz Kruczkowski, ktorý voľby prehral.
Nátlak na nové vedenie Zväzu Poliakov je v poslednom čase veľmi silný. V utorok bieloruská polícia zadržala dvoch členov organizácie a novinára menšinových novín. Včera si už vypočuli rozsudok: 10 až 15 dní väzenia za "organizáciu ilegálnych stretnutí". V noci na stredu polícia navštívila aj súčasnú predsedníčku zväzu And´´eliku Borysovú.
Na útokoch na organizáciu sa okrem polície zúčastňuje aj štátna televízia. Vysiela materiály, v ktorých hovorí o "mnohoročnom zanedbávaní povinností" zo strany Borysovej, ktorá pritom organizáciu vedie iba niekoľko mesiacov.
Tlak režimu už organizáciu rozdelil. Prorežimná miestna organizácia v Grodne včera Borysovú a ďalších sedem osôb z organizácie vylúčila. Dôvodom bolo "úsilie o spolitizovanie činnosti zväzu".
Popoludní sa z podnetu úradov stretlo staré vedenie, ktoré má zaručiť poslušnosť voči Lukašenkovi. Rozhodlo, že koncom augusta sa bude konať ďalší zjazd, ktorý "vyrieši súčasnú krízu".
"Ani v Bielorusku, ani v Rusku nebude žiadna revolúcia. Bieloruský národ budem brániť všetkými ústavnými prostriedkami," uisťuje Lukašenko. Varšava sa zatiaľ obmedzuje na recipročné kroky. Za každého svojho vyhosteného podľa zvyku vyhostí jedného Bielorusa. Tento postup však nemá konca, pretože ihneď nato Minsk vyhostí ďalšieho Poliaka.
Aj preto chce Varšava o spore s Minskom informovať organy Európskej únie a medzinárodnú verejnosť. Zasahovanie do činnosti zväzu poľskej menšiny podľa nej nie je len bilaterálnou otázkou, ale týka sa všeobecne fungovania demokracie v Bielorusku.
Zväz Poliakov bol jedným z posledných ostrovov demokracie v tejto krajine. Podľa poľských komentátorov by Varšava po posledných udalostiach už nemala podporovať prorežimné vedenie zväzu.