
GRAF - SME
zatiaľ odmietajú zverejniť. Podľa informácií denníka SME by ním mal byť maďarský Danubius vlastnený britskými akcionármi.
Túto informáciu včera privatizačný poradca Benefit Finance nepotvrdil ani nevyvrátil. Lesajová tvrdí, že meno nového strategického investora by malo byť definitívne známe až budúci týždeň. „Vtedy by malo o predaji rokovať prezídium fondu,“ doplnila Lesajová.
Na verejnosť však už prenikli neoficiálne informácie aj o cene, ktorú Danubius za najlukratívnejšie slovenské kúpele ponúka - 1,018 miliardy korún. Zvyšní traja záujemcovia vraj nesplnili formálne kritériá súťaže.
Ponuka firmy Danubius údajne nebola najvyššia. Najviac - 1,6 miliardy - dávala za kúpele Piešťany iná spoločnosť, ktorá pred niekoľkými mesiacmi vyhrala prvý tender. FNM však verejnú súťaž vtedy vyhlásil za neúspešnú, pretože táto firma sa preukázala peniazmi deponovanými v banke na tureckej časti Cypru, čo podľa fondu nezaručovalo jej kredibilitu.
Nie je známe, koľko za kúpele ponúkali zvyšní dvaja záujemcovia. Jedným z nich bolo konzorcium Kúpeľov Nimnica, Pezinských tehelní a J&T Finance Group. „Neprekvapilo by ma, ak komisia vybrala Danubius. Ak by sa ukázalo, že dávali menej ako my, asi by som sa pozrel, kde sme spravili chybu pri vypracovaní našej ponuky. Danubius by bol aj v prípade, že vyhráme my, prvý, koho by sme v budúcnosti oslovili s návrhom na spoluprácu,“ povedal Ivan Jakabovič z J&T.
Danubius kúpila v uplynulých rokoch podiely v dvoch stredoeurópskych prevádzkovateľoch kúpeľných hotelov, pričom vlastní takmer 100 percent spoločnosti Léčebné lázně Mariánske Lázně v Českej republike a podiel v spoločnosti Societatea Balneoclimaterica Sovata v rumunskej Transylvánii.
TOMÁŠ VELECKÝ