MOSKVA – Návšteva banky sa začína v Rusku podobať návšteve prokuratúry. Ak klient odmietne odpovedať na akúkoľvek otázku bankového úradníka, hrozí mu, že jeho bankové operácie sa budú považovať za podozrivé. Táto situácia vznikla po zavedení zákona o zamedzení legalizácie nezákonne získaných príjmov. Vstúpil do platnosti začiatkom februára a má zamedziť praniu špinavých peňazí.
Ruská centrálna banka vydala v tejto súvislosti nariadenia, akým spôsobom majú banky informovať štátne úrady o svojich klientoch. Pokiaľ niekto odmietne požiadavku na uvedenie osobných údajov, stáva sa podozrivou osobou a jeho operácie začnú prešetrovať kontrolné orgány.
Podľa časopisu Dengi, ktorý sa teší dobrému renomé, majú bankoví úradníci teraz právo informovať o akýchkoľvek finančných operáciách klienta rozviedku ministerstva financií.
Cieľom nového zákona je priblížiť Rusko k civilizovaným krajinám, ktoré bojujú s legalizáciou nezákonne získaných peňazí. Princípy tohto boja sú však podľa niektorých expertov „rozmazané“.
Pod rúškom tohto boja je vraj totiž možné kontrolovať prakticky všetky operácie klientov banky.
Inštrukcie centrálnej banky o tom, ako donášať na svojich klientov, likvidujú podľa denníka Kommersant pojem bankového tajomstva a obmedzujú občianske práva klienta. „Pred systémom totálnej kontroly nebude nikto chránený. Odmietnutie poskytnutia informácie, ktorú občan podľa ústavy nemusí uvádzať, bude dôvodom na jeho zaradenie do zoznamu podozrivých osôb,“ napísal Kommersant.
Banky musia informácie zverejňovať okrem iného aj preto, aby neprišli o svoje licencie. Na varovanie, že ide o porušovanie občianskych práv, sa zjavne neprihliadalo. Ako upozorňuje Kommersant, inštrukcie centrálnej banky z novembra minulého roka fakticky rušia právo ruských občanov na „dôvernosť osobného života“.
Rovnako aj klienti, ktorých preverenie bude banka považovať za príliš nákladné, budú zaradení do zoznamu podozrivých. Bankári sú tiež povinní informovať štátne orgány o bankových prevodoch občanov a klientoch, ktorí pravidelne platia svoje nákupy kreditnými kartami.
„Postoj guvernéra centrálnej banky Viktora Geraščenka spočíva v tom, že každý bankový klient je podozrivý,“ napísal časopis Dengi. Za príznaky prania peňazí sa pritom považujú napríklad aj neobvyklé inštrukcie na spôsob vyrovnania platieb, prílišná náhlivosť pri operáciách, rozpor medzi charakterom činnosti klienta a službou, ktorú od banky požaduje, prevod osobného vkladu klienta z jednej banky do druhej bez opodstatnenia, akým môže byť napríklad zrušenie účtu.
Existuje asi 50 podobných bodov, ktoré podľa expertov robia podozrivým prakticky každého klienta banky. Bankári tvrdia, že klienti sa nemusia znepokojovať. Zdôrazňujú, že každá banka dbá o svoju povesť a že rozhodne nemienia donášať na svojich klientov bez zjavnej príčiny.
(čtk)