
Problémom sa stanú hlavne malotriedne školy, z rozpočtu malých obcí bude nemožné dotovať ich chod. FOTO PRE SME – VERONIKA JANUŠKOVÁ
KOŠICE – Počnúc aprílom získa v okrese Košice-okolie dvadsaťtri základných škôl právnu subjektivitu. Riaditelia škôl nie sú nadšení.
„Nemôžeme navyšovať stav zamestnancov a riaditeľ školy bude musieť k tomuto termínu zabezpečovať chod školy sám. To znamená, že bude mať za povinnosť počítať mzdy, robiť účtovníctvo,“ hovorí prednosta Okresného úradu Košice-okolie Ľuboš Pastor. „Je to obrovský problém, pretože v našom okrese máme síce 31 plne organizovaných škôl, ale ďalších 39 je malotriednych. Technický personál je v nich poddimenzovaný. Navyše krajský úrad nám oznámil, že školy nedostanú peniaze na počítače, ktoré by na prácu potrebovali.“
Problémom sa stanú hlavne malotriedne školy. „Nová koncepcia bude počítať náklady na jedného žiaka. Počet žiakov v malotriedkach je však nedostatočný. Z vlastného rozpočtu malých obcí bude problematické dotovať jej chod. To znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k rušeniu niektorých škôl,“ tvrdí prednosta.
Riaditeľka základnej školy v Bohdanovciach Estera Čiesová je pripravená, že sa bude musieť naučiť podrobnosti účtovníctva. „Nemáme v zamestnaneckom pomere ekonómku a učitelia tieto veci robiť nevedia. Musíme si naštudovať Zákonník práce, právnické brožúrky. Budeme sa učiť účtovať. Inú možnosť nemáme,“ poznamenala riaditeľka.
Aj vedúca odboru školstva OÚ Košice-okolie Mgr. Eva Fazekašová očakáva chaos pri prechode niektorých právomocí na právne subjekty. „Niektorí starostovia plánujú zastrešiť malotriednu školu pod väčšiu, aby malotriedky tvorili akési satelity. Je však pravdepodobné, že sa niektoré zrušia,“ vraví Fazekašová.
Okresný úrad očakáva veľký nárast žiakov na plne organizované školy. „Tieto školy však často už kapacitne nie sú schopné prijať žiakov. Môžno nastane kolaps a nebude kde deti začleniť.“
Riaditeľ základnej školy v Čani Ladislav Ondruška tvrdí, že jedinou možnosťou bude návrat k spádovosti. „Vzniká situácia, keď to, či bude v dedine škola, alebo nie, bude závisieť od obce. Finančné prostriedky v obciach nie sú, podľa môjho názoru bude potrebné vytvoriť spádovosť. V podstate sa vrátime tam, kde už sme niekedy boli,“ dodal L. Ondruška.
KRISTIÁN SABO