Sprivatizované firmy platia štátu viac

BRATISLAVA - Hoci sa podiel štátu vo významných podnikoch znižuje, príjmy štátu vo forme dividend z roka na rok rastú. Tento rok by mal z majetkovej účasti v štátnych alebo pološtátnych podnikoch získať asi 15 miliárd korún, čo je o dve miliardy viac ...

Najviac peňazí z dividend priniesol do štátneho rozpočtu Slovenský plynárenský priemysel. Celkovo môže štát získať o dve miliardy viac, ako pôvodne plánoval. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Hoci sa podiel štátu vo významných podnikoch znižuje, príjmy štátu vo forme dividend z roka na rok rastú. Tento rok by mal z majetkovej účasti v štátnych alebo pološtátnych podnikoch získať asi 15 miliárd korún, čo je o dve miliardy viac ako pôvodne plánoval. Minulý rok Fond národného majetku zinkasoval z dividend 11,5 miliardy korún. Rok predtým to neboli ani štyri miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Miliardy z SPP

"Dividendy za tento rok budú vyššie, ako sme mali v rozpočte a namiesto plánovaných 13-tich miliárd sa nám podarí vybrať 15 miliárd korún na dividendách," povedala hovorkyňa Fondu Tatjana Lesajová. Do konca júna už Fond zinkasoval z tejto čiastky 10 miliárd korún.

Čoraz vyššie dividendy pre štát vyplývajú z lepšieho hospodárenia podnikov. Väčšina strategických podnikov sa už dostala do rúk súkromných investorov a stali sa vďaka tomu ziskovejšími. Ak si štát ponechal v nich svoj podiel, profituje na tom aj on ako akcionár vo forme dividend. Príkladom je jeden z najlepšie zarábajúcich podnikov, Slovenský plynárenský priemysel. Za rok 2004 dosiahol rekordný čistý zisk takmer 22 miliárd korún, z ktorého boli dividendy vo výške 9,838 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu

Pomerne vysoké dividendy odsúhlasilo aj valné zhromaždenie stále štátnych Slovenských elektrární. Vo forme podielu na zisku sa vyplatí 1,43 miliardy korún, čo je takmer celý hospodársky výsledok. Vysoké dividendy sú prekvapivé najmä vzhľadom na vysoké zadĺženie spoločnosti. Minuloročné dividendy boli zároveň poslednou šancou štátu vyťažiť z elektrární väčšiu čiastku. Fond totiž predpokladá, že hospodárenie elektrární v tomto roku bude v červených číslach, čo by znamenalo, že sa nebudú vyplácať ani dividendy. O zisk z hospodárenia by sa štát od budúceho roku mal deliť s talianskym Enelom, ktorý vyhral tender na kúpu 66 percent akcií elektrární.

Problémy v Telecome

Vysoký zisk ešte neznamená, že bude aj akcionárom vyplatený. O jeho rozdelení rozhoduje valné zhromaždenie. To je prípad Slovenského Telecomu, ktorého majoritný akcionár Deutsche Telecom bránil výplate dividend. Až po hrozbe štátu, že predá zvyšný podiel v Telecome, sa akcionári dohodli na výplate 4,3 miliárd korún z nerozdeleného zisku minulých rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy má štát aj s vyplácaním dividend z Transpetrolu. Hoci prepravca ropy, v ktorom štát vlastní 51 percent, skončil rok 2004 zo ziskom 485 miliónov korún a počítalo sa s dividendami v objeme 150 miliónov, ich vyplácanie bolo pozastavené. Manipuláciu s dividendami Transpetrolu zablokoval súd pre viaceré súdne spory o akcie podniku, na ktoré si nárokuje vranovská skupina podnikateľov okolo Ignáca Ilčišina.

Privatizácia distribučných spoločností a elektrární mešká

Doprivatizácia troch distribučných spoločností, v ktorých štát vlastní väčšinový 51-percentný balík, mala byť dokončená už v minulom roku. Neskôr bola posunutá na jún tohto roku, pre dlhé schvaľovacie procedúry sa však opäť oddiali o dva až tri mesiace. Ako prvá mala byť privatizovaná Západoslovenská energetika, ktorej balík 41 percent akcií bol ponúknutý nemeckej spoločnosti E.ON Energie, ktorá vlastní v ZSE už 40 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Doprivatizácia ďalších dvoch distribučných spoločností, Východoslovenskej energetiky a Stredoslovenskej energetiky by sa mala začať po ukončení dopredaja ZSE. Vláda chce 39 percent distribučných spoločností predávať priamym predajom, zvyšných 10 percent ponúkne cez burzu. Právo na ďalšie dve percentá si cez opcie uplatnia súčasní zahraniční minoritní akcionári, ak z uzatvorených transakčných dokumentov vyplýva predkupné právo na tento podiel akcií.

Mešká aj privatizácia Slovenských elektrární. Taliansky investor požiadal o predĺženie na predloženie investičného plánu do konca augusta. Ten je jednou z najdôležitejších podmienok pre investora. Predložiť ho mal už do konca júna. Napriek tomu chce ministerstvo hospodárstva privatizáciu uzavrieť podľa plánu - do konca tohto roka. (tc)

SkryťVypnúť reklamu

Dividendy z najväčších podnikov s podielom štátu za rok 2004

podnik podiel zvyšní čistý zisk štátne

  štátu akcionári za rok 2004 dividendy

Slovenský plynárenský priemysel 51 % 49 % konzorcium nemeckého Ruhrgaz a Gaz de France  21,6 mld. Sk 9,838 mld. Sk

Slovenské elektrárne 100 % je podpísaná zmluva na kúpu 66 % akcií s talianskym Enelom 1,651 mld. Sk 1,43 mld. Sk

Západoslovenská energetika 51 % 40 % nemecký E.ON Energie 9 % Európska banka pre obnovu a rozvoj 2,627 mld. Sk 1,127 mld. Sk

Stredoslovenská energetika 51 % 49 % Electricité de France 1,694 mld. Sk 0,842 mld. Sk

Východoslovenská energetika 51 % 49 % nemecká RWE Energy 1,499 mld. Sk 0,566 mld. Sk

Slovenská elektrizačná prenosová sústava 100 % - 1,7 mld. Sk 1,627 mld. Sk

SkryťVypnúť reklamu

Transpetrol 51 % 49 % Jukos Finance je blokované 485 mil. Sk vyplácanie

Slovak Telecom 49 % 51 % Deutsche Telecom 0,389 mld. Sk 4,3 mld. Sk ako dlžné dividendy z minulých rokov

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 579
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 710
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 318
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 856
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu