Pri archeologickom výskume nádvoria Kostola narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom archeológovia objavili aj tri hroby pochádzajúce pravdepodobne z 13. storočia. FOTO PRE SME - ĽUBOSLAVA SEDLÁKOVÁ |
Archeologický výskum si mesto objednalo v súvislosti s plánovanou rekonštrukciou nádvoria rímsko-katolíckeho kostola, ktorý je najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou v meste.
Kostol bol postavený v roku 1414. Súčasný nález dokazuje, že bol pravdepodobne z pôvodnej románskej sakrálnej stavby prestavaný na gotický. "Ak sa potvrdí, že odhalený múr je súčasťou pôvodného románskeho kostolíka, objav bude mať pre túto lokalitu veľký archeologický význam," povedal Mário Bielich z Archeologického ústavu v Nitre. V miestnom múzeu v Novom Meste nad Váhom sa totiž podľa neho nachádza množstvo artefaktov pochádzajúcich z románskeho kostola, ktorého základy doteraz neboli objavené. V blízkosti múru archeológovia odhalili aj tri hroby pochádzajúce z 13. storočia, ktoré boli narušené stavbou gotického kostola.
Pri výkope sa podarilo odhaliť aj kryptu so 14 rakvami pochádzajúcimi z 19. storočia. "Krypta bola zrejme postavená na základoch z 15. storočia. Pri výskume sme narazili na množstvo krížikov, šperkov, kúš a mincí z tohto obdobia," povedal Bielich.
Pri odkrývaní systému kanalizácie objavili archeológovia aj ďalšie kosti a lebky, z ktorých niektoré boli prestrelené. Podľa Bielicha by mohlo ísť o provizórny hrob obetí z druhej svetovej vojny. "Archeologický prieskum pokračuje od budúceho týždňa. Určiť presné obdobia, z ktorých nálezy pochádzajú, môžeme až po dôkladnej analýze," dodal.
Podľa primátora Nového Mesta Nad Váhom Jozefa Trstenského by sa nové objavy mali časom sprístupniť aj verejnosti. "Rokujeme o podpise zmluvy s Archeologickým ústavom v Nitre. Výskum by sme chceli financovať z mestského rozpočtu," povedal Trstenský. Na rekonštrukciu a archeologický výskum nádvoria kostola poslanci vyčlenili asi 4 milióny korún. Či musí dôjsť k navýšeniu rozpočtu primátor zatiaľ povedať nevedel. Michal Piško