Riešenie bytovej otázky vysťahovaných neplatičov komplikuje neprehľadnosť v zoznamoch nájomníkov. FOTO PRE SME - LÝDIA VEREŠČAKOVÁ |
Primátor Dezider Nagy hovorí, že mesto sa snaží zmierniť sociálne dopady deložovania: "Mesto chce napríklad riešiť bývanie matiek s deťmi, ale je to takmer nemožné. V byte podľa zoznamu napríklad býva matka s dvoma deťmi, ale v skutočnosti je tam niekto iný." Celkovo má výpoveď z bytu asi 150 neplatičov.
"Príkazy na vypratanie dostávajú priebežne podľa toho, ako sme dávali žaloby. Ešte vlani neplatiči súdne podania ignorovali a bez problémov podpisovali priznanie výšky dlhu, lebo vedeli, že im musíme nájsť náhradné bývanie. Medzitým sa však zmenil zákon a táto povinnosť nám odpadla," povedal.
Podľa jeho názoru mesto nemôže tolerovať podlžnosti, ktoré sa vyšplhali nad 100-tisíc korún.
Panda povedal, že práve vďaka hrozbe vysťahovania mnohí začali platiť, a to aj formou osobitného príjemcu. "Zatiaľ máme 48 prípadov, kedy časť sociálnej dávky ide na náš účet. Staré dlhy to nevyrieši, ale aspoň sa nenabaľujú nové."
Riešenie situácie neplatičov, komplikuje neprehľadnosť v zozname nájomníkov. Zoznam Bytového podniku je nepresný.
Mesto uvažuje nad jednorazovým dotazníkovým prieskumom, ktorý by situáciu sprehľadnil. Podľa primátora zároveň sa snažia riešiť problém okolo výstavby nájomnej ubytovne, proti ktorej však obyvatelia mesta niekoľkokrát protestovali. (ver)