Deti mladí ľudia odkladajú, najprv riešia, ako a kde budú bývať

"Kočík sme kúpili za 13-tisíc, ceny sa pohybovali od osem, a videli sme aj za 35-tisíc," hovorí Zuzana, ktorej sa nedávno narodilo prvé dieťa. Postieľka ju vyšla na 6-tisíc, čo je tiež na spodnej hranici, prebaľovací pult na tri tisícky, vanička so stojan

om na dve, autosedačka na tritisíc, no "je to autosedačka pre novorodenca, po roku budeme potrebovať novú".

Dieťa sa Zuzane narodilo na jar, základnú výbavičku - dupáčiky, čiapku a sveter - kúpila za tisícku. "Keby som rodila v zime, bolo by to určite viac, treba kupovať detské vaky, zimné oblečenie je drahšie." Ešte pred pôrodom zaplatila len za vybavenie do pôrodnice, teda základné hygienické potreby a odsávačku mlieka, 2500 korún. Má tridsať rokov, dieťa sa jej narodilo rok nato, ako vyriešili s manželom bývanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavčanka Ivana má po tridsiatke, prvé dieťa porodila pred rokom. Pôrod odkladali preto, že najskôr chceli kúpiť byt. "To je asi hlavný dôvod, prečo to mladí odkladajú, vedia, že potom už peniaze na bývanie mať nebudú," hovorí Ivanin manžel.

Základné veci nakupovali na inzerát a od kamarátov, kočík, postieľka, vanička a základné oblečenie ich tak vyšli na 18-tisíc. K tomu kúpili za 3700 autosedačku. Látkové plienky stáli 350, na prebaľovanie však používajú jednorazové, tie vyjdú mesačne na tisícku. "Martin potrebuje asi päť plienok denne, jedna stojí asi šesť korún."

Do polroka nemuseli investovať do stravy, pretože Ivana dojčila, teraz už mesačné náklady na sunar, kaše, ovocie, zeleninu a mäso stúpli na tisícku mesačne. "Veľkou položkou je oblečenie. Teraz sme kúpili topánky, stáli 600 korún, no syn už po dvoch mesiacoch potreboval nové." Na oblečenie vraj mesačne dajú asi 400 korún, na kozmetiku 250.

SkryťVypnúť reklamu

"Chceme s Martinom chodiť na výlety, tak sme kúpili nedávno aj nosič na chrbát, stál 700 korún," rozpráva otec. Po roku rodičia vymenili aj kočík - hlboký za skladací, ktorý ich vyšiel na dve tisícky.

Náklady môžu stúpať, keď je dieťa choré. Martin mal problémy s pokožkou, za olejček priplácali mesačne 100 korún. "Ak idete na povinné očkovanie, lekár vám povie, že pri injekcii, ktorú hradia poisťovne, je väčšie riziko, že dieťa dostane horúčky, a poradí vám, že si môžete priplatiť za drahšiu vakcínu, pri ktorej je pravdepodobnosť horúčky nižšia. Rodičia priplácajú," hovorí Ivana. (haj)

Ministerstvo náklady na dieťa odhadlo na 19 110 korún

Náklady na novorodenca spočítalo aj ministerstvo sociálnych vecí, keď pred dvoma rokmi navrhovalo zvýšiť príspevok pri narodení z 3110 korún na 4000. Vypočítalo, že novorodenec stojí 19 110 korún. V tom sú náklady na oblečenie, spolu s detským vakom či zavinovačkou, postieľkou s vankúšom aj dekou, plienky, kozmetika, dojčenské fľaše.

SkryťVypnúť reklamu

Cena postieľky je podľa ministerstva 2300, kočíka 8000, vaničky 200, štyroch dupáčikov 800, dvoch svetríkov 300 a dvoch pyžamiek 400 korún, dvoje ponožky ocenilo ministerstvo na 50 korún. V bratislavskom obchode v centre mesta majú kočík aj za 8000, ale väčšina stojí 15 000, najdrahší 22 590 korún.

Najlacnejšie dupáčiky stoja 300, najdrahšie 700, ak by ste teda chceli štvoro, zaplatili by ste najmenej 1200 korún, ponožky za 50 korún kúpite najviac jedny.

Ministerstvo medzičasom príspevok pri narodení dieťaťa zvýšilo na dnešných 4320 korún. V júni poslanci tesne odmietli návrh opozičných poslancov Róberta Madeja a Ľudmily Muškovej, ktorí navrhovali vyplácať rodičom pri prvom dieťati ešte aj príplatok 6-tisíc korún. Proti boli traja poslanci, opozícia ho podporila, koalícia sa zdržala. Ministerstvo návrh odmietalo, vraj by u istých skupín viedol k cieleným pôrodom v nízkom veku. (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 606
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 341
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 168
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 370
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 833
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 893
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu