Detí sa rodí viac, štát aj rodičia na ne minú veľa

BRATISLAVA - Vlani sa na Slovensku druhý raz po sebe narodilo viac detí ako v predchádzajúcom roku. Za prírastkom sú podľa demografov takzvané odložené pôrody. Teda to, že matkou alebo otcom sa stali ľudia, ktorí by to, nebyť niečoho dôležitého, urobili

Jednorazové plienky vyjdú okolo tisíc korún mesačne. Kto chce pri nákupoch ušetriť, musí ísť do hypermarketu. ILUSTRAČNÉ FOTO - MIRKA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Vlani sa na Slovensku druhý raz po sebe narodilo viac detí ako v predchádzajúcom roku. Za prírastkom sú podľa demografov takzvané odložené pôrody. Teda to, že matkou alebo otcom sa stali ľudia, ktorí by to, nebyť niečoho dôležitého, urobili skôr.

Tridsiatnička Ivana vlani porodila svoje prvé dieťa. "Odkladali sme to najmä preto, že sme stále bývali v podnájme, chceli sme najskôr mať so svojím dieťaťom kde bývať," hovorí jej manžel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do akej miery je niekoho rozhodnutie stať sa rodičom ovplyvnené rodinnou politikou štátu, je otázka. Pri narodení štát jednorazovo prispeje 4320 korunami, na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov mesačne prispieva 4110 korunami, na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa 540 korunami.

Pomoc formou príspevkov podľa Petra Húsku z ministerstva sociálnych vecí nemá byť primárnou motiváciou na založenie rodiny, a to nielen na Slovensku. Hovorí, že "štát prostredníctvom príspevkov rodinám pomáha pri riešení niektorých životných situácií, ako je narodenie, výchova a výživa detí", motivačné prvky, napríklad daňový bonus, sa "snaží zaviesť skôr nadväzne na zamestnanie".

O výdavkoch na novorodenca sa škriepia aj politici. Keď pred dvoma rokmi ministerstvo sociálnych vecí navrhlo zvýšiť príspevok pri narodení dieťaťa, blyslo sa výpočtom, že počiatočné náklady na dieťa predstavujú 19 110 korún. Do toho zarátalo kočík, postieľku, vaničku, základné oblečenie, plienky a aj zimnú výbavu ako detský vak, svetríky či deku.

SkryťVypnúť reklamu

Reagovať na to sa podujali poslanci Ľudmila Mušková (HZDS) a Róbert Madej (Smer), keď navrhli uzákoniť príplatok k príspevku pri narodení prvého dieťaťa - 6000 korún. To by znamenalo, že novorodič by vedno s príspevkom dostal 10 320 korún. Ministerstvo návrh odsúdilo, parlament ho v júni zmietol zo stola.

Ako to je v Česku

Prídavok na dieťa

Nárok na prídavok majú rodiny s príjmom do 3-násobku ich životného minima. To je oproti Slovensku rozdiel. Tu sa prídavok poskytujú celoplošne, teda bez ohľadu na príjem.

V Česku prídavok poskytujú v troch úrovniach, v závislosti od príjmu rodiny za predošlý kalendárny rok. Výška prídavku je vyjadrená násobkom životného minima na osobné potreby dieťaťa.

Rodičovský príspevok

Na príspevok má rodič nárok, ak sa po celý mesiac osobne celodenne a riadne stará o dieťa do štyroch rokov alebo do siedmich, ak dieťa je dlhodobo zdravotne postihnuté. Podmienkou je, že dieťa nenavštevuje jasle či materskú školu dlhšie ako 5 dní do mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevok rodičovi patrí vo výške 1,54-násobku životného minima na jeho osobné potreby. Dnes príspevok predstavuje 3 681 českých korún, od polovice budúceho roka to má byť 3 731 korún.

Pôrodné

Dávkou štát (jednorazovo) prispeje na náklady súvisiace s narodením dieťaťa, a to v zásade matke. Ide o obdobu slovenského príspevku pri narodení dieťaťa.

Výška dávky je vyjadrená násobkom životného minima na osobné potreby dieťaťa. Dnes pôrodné predstavuje 8 700 českých korún, od polovice budúceho roka to má byť 8 777 korún.

Sociálny príplatok

Dávkou štát pomáha rodinám s nízkym príjmom kryť náklady spojené so zabezpečovaním ich potrieb. Nárok na príplatok je podmienený starostlivosťou o nezaopatrené dieťa a výškou rodinného príjmu. Ten za predošlý kalendárny štvrťrok musí byť nižší ako 1,6-násobok životného minima rodiny. S rastúcim príjmom sa príplatok postupne znižuje. Zdroj: www.mpsv.cz; Mladá Fronta Dnes

SkryťVypnúť reklamu

(joč)

Ako štát prispieva niekomu s dieťaťom

Príspevok pri narodení dieťaťa

Dávkou štát prispeje "na pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca". Ide o jednorazovú výpomoc.

Právo požiadať o príspevok má v zásade matka (otec napríklad vtedy, ak matka zomrela). Žiadosť poskytnú na matrike, podať ju treba na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Dnes je príspevok 4320 korún, od 1. septembra to má byť 4460 korún. Ak sa naraz narodili tri alebo viac detí a najmenej dve z nich sa dožili 28 dní, na každé z nich sa príspevok zvyšuje o polovicu, takže činí 6480 korún.

Príspevok rodičom, ktorým sa naraz narodili tri alebo viac detí, alebo do dvoch rokov dva razy dvojčatá

Dávkou štát raz za rok prispieva "na zvýšené výdavky, ktoré vznikajú v súvislosti so starostlivosťou" o deti.

SkryťVypnúť reklamu

Právo požiadať o príspevok má v zásade rodič. Ak sa na tom rodičia nedohodnú, prednostné právo na príspevok má matka. Žiadosť treba podať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo jeho detašovanom pracovisku.

pre dieťa dnes (Sk) od 1. 9. (Sk)

do 6 rokov 2340 2420

od 6 do 15 rokov 2880 2980

od 15 rokov 3070 3170

Rodičovský príspevok

Dávkou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa

* do 3 rokov,

* s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 6 rokov alebo

* do 6 rokov, ak sa o dieťa stará náhradný rodič, najdlhšie tri roky odvtedy, čo sa rozhodnutie súdu stalo právoplatným.

Požiadať o príspevok treba na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ak riadnu starostlivosť o dieťa, ktorá je podmienkou nároku na príspevok, zabezpečuje štátom financovaná materská škola, príspevok rodičovi nepatrí. Ak sa o dieťa starajú v jasliach, príspevok rodičovi patrí.

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. júla príspevok je v jednej výške, a to 4110 korún mesačne. Od 1. septembra to má byť 4230 korún.

Prídavok na dieťa

Dávkou štát prispieva na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa.

Nezaopatreným sa rozumie dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ktoré

* sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, teda študuje na strednej škole - nie popri zamestnaní či kombinovane - alebo na vysokej škole okrem externej formy, alebo

* sa pre chorobu alebo úraz nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo zarábať. Ak tohto nie je schopné pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, za nezaopatrené sa považuje najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

Právo požiadať o príspevok má v zásade rodič. Urobiť to môže na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Popri starostlivosti rodiča je podmienkou, aby dieťa, ak je školopovinné, plnilo povinnú školskú dochádzku. Ak má do mesiaca viac ako 15 neospravedlnených hodín, prídavok rodičovi odnímu a odovzdajú ho obci, v ktorej dieťa býva. Tá ho upotrebí "na výchovu a výživu" dieťaťa.

Príspevok dnes mesačne predstavuje 540 korún.

Daňový bonus

K prídavku na dieťa zamestnaný rodič ročne získava 4800 korún, a to na každé nezaopatrené dieťa. V praxi to chodí tak, že o 400 korún zamestnávateľ rodičovi zníži mesačný preddavok dane.

Aby si niekto bonus mohol nárokovať, jeho príjem zo závislej činnosti v tom-ktorom mesiaci musí predstavovať aspoň polovicu minimálnej mesačnej mzdy čiže 3250 korún.

Od septembra bude daňový bonus 450 korún. Za najbližšie zdaňovacie obdobie, teda rok 2005, si tak daňovník bude môcť z dane odpočítať 5 000 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenu zamestnaný rodič pocíti už pri októbrovej výplate. Zamestnávateľ mu z nej každý mesiac stiahne menej, a to o 50 korún.

Odvodová úľava

Ak sa dôchodkovo poistený rodič stará o nezaopatrené dieťa, na starobné poistenie (starobné + invalidné = dôchodkové poistenie) odvádza o 0,5 % menej, a to na každé takéto dieťa. Takže napríklad zamestnaný rodič jedného nezaopatreného dieťaťa namiesto 4 % z vymeriavacieho základu odvádza 3,5 %, dvoch detí 3 %.

Nezaopatreným sa v tomto prípade myslí aj dieťa, ktoré denne študuje aj rok po dovŕšení 25 rokov, teda kým nedovŕši 26 rokov. To je o rok dlhšie ako pri nároku na prídavok na dieťa.

Náhradné výživné

Štát ho poskytuje na zabezpečenie výživy dieťaťa, ak ten, kto naň má platiť alimenty, to nerobí.

SkryťVypnúť reklamu

Náhradné výživné sa poskytne, ak príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, nie je vyšší ako 2,2-násobok životného minima ich všetkých. Takže napríklad pre jedno dieťa, ktoré príjem nemá, sa náhradné výživné poskytne, ak príjem žiadateľa nie je vyšší ako 15 136 korún.

Požiadať o náhradné výživné treba na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Výživné štát poskytuje v takej výške, v akej súd o nej rozhodol, no najviac vo výške 1,2-násobku životného minima pre nezaopatrené dieťa. To od 1. júla činí 2580 korún. (joč)

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Autor: JOZEF ČAVOJECANDREA HAJDÚCHOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu