FOTO - ARCHÍV TASR |
Čmeliaky chemikáliami práškovali polia bez obmedzenia. Dnes Ivan Janáč z Aero Slovakia Nitra hovorí, že objednávok poľnohospodárskych firiem na práškovanie veľmi ubudlo. Myslí si, že moderné chemikálie sú pre poľnohospodárov drahé, navyše, majú lepšie pozemné stroje. "Voľakedy sme nalietali priemerne 500 hodín ročne na jedno lietadlo za sezónu, teraz 120 hodín," hovorí.
Šéf Slovenskej poľnohospodárskej a priemyselnej komory Ivan Oravec vysvetľuje, že roľníci dnes majú postrekovače na vysokých kolesách, ktoré dokážu prechádzať aj cez vyššie plodiny. "Aj keď letecké práškovanie má svoje výhody - najmä rýchlosť a účinnosť, v poľnohospodárstve je stále menej voľných peňazí." Podľa neho niektoré podniky sú na tom tak zle, že na rastliny dávajú len najnutnejšiu ochranu.
Za komunizmu vysypali a vyliali roľníci na polia aj desaťtisíc ton chemikálií. Podľa hovorkyne ministerstva pôdohospodárstva Kataríny Czajlíkovej dali vlani na ochranu rastlín 3450 ton prípravkov, pred desiatimi rokmi to bolo 4060 ton.
Na chemikálie sa s nedôverou pozerajú najmä ochranári. Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk hovorí, že poľnohospodári aj lesníci používajú schválené prípravky, ale to neznamená, že sú úplne neškodné. "V návodoch prípravkov na ničenie buriny alebo lykožrútov v lesoch sa totiž píše, že majú ochrannú lehotu 28 dní, čiže štyri týždne by nik nemal vstúpiť na postriekané územie a jesť z neho plody. Lenže dodržiavanie nik nedokáže skontrolovať. Minulý týždeň striekali plochy v Nízkych Tatrách proti lykožrútovi. Keď som išiel neskôr okolo, ľudia, ktorí nečítajú vývesky v dedinách, už o zopár dní predávali pri hlavnej ceste čučoriedky z týchto lesov."
Podľa Lukáča u nás nik neskúma, či chemikália nie je endokrinný distruptor, ktorý môže ovplyvniť hormonálny systém organizmov. "Skúša sa iba, či to nie je jed." Rozpráva o skúsenostiach odborníkov, ktorí v miestach intenzívneho používania pesticídov pozorovali, že napríklad žaby tam mali len jedno pohlavie. Myslí si, že problémy po aplikovaní chemikálií sa môžu objaviť po piatich aj desiatich rokoch. (rf)