BRATISLAVA - Policajti odmietajú návrh ministerstiev vnútra a spravodlivosti, aby o trestných činoch, ktoré spáchajú, rozhodoval vojenský súd. „Očakával som to,“ hovorí o protestoch Daniel Lipšic, vedúci úradu ministerstva spravodlivosti. Nevie, či sa policajti boja: „Nechcem posudzovať ich motiváciu.“
Za policajtov včera hovoril prezident policajných odborov Miroslav Litva. Policajti tvrdia, že by prišli o niektoré práva, ktoré im vyplývajú zo zákona. Hovoria, že by ich nemohol brániť advokát alebo že by sa nemohli proti rozsudku odvolať na nezávislom súde.
Lipšic nesúhlasí: „Rozdiel medzi vojenským a občianskym súdom neexistuje. Pojednávanie je úplne rovnaké. Obidva podliehajú rovnakému trestnému poriadku.“
K protestu sa pripojil aj policajný prezident Pavol Zajac: „Niektorí politici uvažujú bez ohľadu na názor profesionálov z Policajného zboru. V rámci Európskej únie nenájdete štát, kde by bola polícia podriadená vojenskej jurisdikcii.“ Policajti sa odvolávajú na Deklaráciu Rady Európy.
„To je odporúčanie Rady Európy a každý si z neho môže vybrať, čo sa mu hodí. Viaceré zložky polície v krajinách únie sú podriadené vojenskej jurisdikcii. Napríklad vo Francúzsku alebo v Taliansku,“ oponuje Lipšic. Zložky v týchto krajinách síce spadajú pod ministerstvo obrany, ale plnia rovnaké úlohy ako naša polícia.
Ak by návrh prešiel, vojenský súd by súdil i pracovníkov SIS, väzníc a colníkov. Lipšic si myslí, že policajti majú neoprávnený pocit, že vojenský súd by bol prísnejší: „Vojenskí sudcovia sú rovnako nezávislí ako normálni sudcovia.“
Ministerstvo spravodlivosti zákon navrhovalo už v roku 1999. Cieľom je urýchliť súdne konanie a zabrániť korupcii. Vtedy narazilo na odpor Pittnerovho ministerstva vnútra.
„Na Slovensku je 55 okresných súdov a policajti často prichádzajú do styku s vyšetrovateľmi, ale aj sudcami. Vojenské súdy a prokuratúry sú tri,“ hovorí o výhodách vojenského súdnictva Lipšic.
Výhodu vojenských súdov vidno aj na procesoch s vrahmi Anastázie Balázsovej. Jeden z páchateľov bol vojak a odsúdili ho prvého. Ďalších až neskôr súdil Okresný súd v Žiline. Vláda by návrh zákona mohla prerokovať už vo februári. (mož)