Premiérový a rekordný hetrik Toniho Sailera

Javiskom jeho najväčšej slávy boli zimné olympijské hry v Cortine d‘Ampezzo v roku 1956. Rakúšan Toni Sailer, rodák z Kitzbühelu, tu ako prvý muž v histórii zvíťazil vo všetkých troch vypísaných disciplínach, v zjazde, slalome aj v obrovskom slalome.


FOTO – ARCHÍV



Predviedol kúsok, ktorý neskôr zopakoval už iba Jean-Claude Killy v Grenobli 1968.

Neuveriteľný náskok

Obrovský slalom sa vtedy jazdil iba na jedno kolo, ale zato bol veľmi dlhý. Cortinskou traťou, vinúcou sa po svahoch Falore, doslova preletel a keď mu v cieli ukázali náskok 6,2 sekundy pred druhým, krajanom Moltererom odmietal uveriť. Svetelná tabuľa ho však presvedčila. Získal svoje prvé zlato.

Slalom sa krútil na obávanom kopci Col Druscie a hmla a ľadový podklad ho premenili na obrovskú lotériu. Lyžiari boli šťastní, keď našli bránky a autor ich nastaval v druhom kole na trať až 92. Sailer dokončil ako jediný z Rakúšanov, ale zato s náskokom štyroch sekúnd na strieborného Japonca Igaju.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najkrutejšia skúška na všetkých čakala v zjazde. Trať zo Stratofany - v arktickej zime mínus 28 stupňov Celzia a prudkej víchrici. Po strašidelne vyzerajúcich pádoch mizli pretekári v lese pri trati. Zo 75 štartujúcich ich vypadlo 47! „Bolo to harakiri s rozbehom,“ povedal vtedy Japonec Igaja.

Sailerovi sa pred štartom pretrhol remienok na viazaní, ale zachránil ho taliansky tréner Seneger. Požičal mu vlastný a dvadsaťročný Anton „Toni“ Sailer opäť triumfoval a zasa s veľkým náskokom - 3,5 sekundy pred Švajčiarom Fellayom. Jedinečný hetrik, s najvyššími náskokmi v histórii, dovtedy neprekonanými, bol na svete. Nad Sailerovou cortinskou suverenitou sa lyžiarskemu svetu tajil dych.

Darček rodičom

Neskoro večer sa zišiel na oslave s rodičmi a s úsmevom vyhlásil. „Ešteže mám tri zlaté. Jedna je pre teba, mami, druhá pre teba, oci. A tú tretiu si nechám.“

SkryťVypnúť reklamu

Narodil sa v Kitzbüheli priamo pod najslávnejším kopcom na svete Hahnenkammom a odchovala ho tvrdá zjazdovka Streif. Hovorí sa, že už od dvoch rokov radšej lyžoval, ako chodil. V jedenástich vyhral v miestnych majstrovstvách kombináciu a čosi navyše: po prvý raz vôbec zdolal svojho otca. Pri oslave tohto triumfu mu vôbec neprekážalo, že otec sa vyhováral na zlé voskovanie.

Odmalička bol Toni šibal a huncút ako živé striebro, najmä pri naháňačkách na lyžiach v šialených rýchlostiach. Vraveli o ňom, že trénuje ako diabol. Tréning ho veľmi bavil.

Postupne vyhral všetky klasické preteky v zjazde, aj domáci Hahnenkamm a švajčiarsky Lauberhorn vo Wengene. Ten druhýn dokonca štyri razy za sebou.

Brzdiaca zlomenina

Keď mal osemnásť, nominovali ho na majstrovstvá sveta 1954 do švédskeho Are, ale v rýchlejšom medailovom rozlete ho zastavila zlomená noha. Vynahradil si to o dva roky v spomínanej Cortine.

SkryťVypnúť reklamu

Vynikal odvahou a dokonalou technikou. „Nikdy som nepremýšľal, ako mám prejsť tou- -ktorou bránkou. To už musí byť v krvi. Musíte to robiť bleskovo, bez zaváhania, automaticky.“

Na svetovom šampionáte v Badgasteine 1958 získal zlato v zjazde, obrovskom slalome i kombinácii, striebro v slalome. A to v čase, keď skúšobne pôsobil vo filme. Krátko na to prestúpil k profesionálom. Od nich ho však odlákalo strieborné plátno. Z Toniho sa stal herec a spevák.

Úspech aj vo film

Pri prvej skúške si vraj pripadal neskutočne toporný, ale presadil sa. Nakrútil dvadsaťdva filmov. „Niektoré z nich ako Dvanásť dievčat a jeden muž alebo Kráľ strieborných hôr mali veľký úspech,“ spomína. Avšak ani v časoch, keď čítal skvelé kritiky za divadelnú hru Smrť obchodného cestujúceho, neprestával myslieť na zasnežené svahy hôr.

SkryťVypnúť reklamu

Pred olympiádou 1964 v Innsbrucku uvažoval o reamaterizácii, ale vrátil sa až počiatkom sedemdesiatych rokov, keď sa stal technickým riaditeľom rakúskej reprezentácie. Založil si vlastnú lyžiarsku školu. Pracuje v alpskej komisii Medzinárodnej lyžiarskej federácie a podieľal sa na organizácii majstrovstiev sveta 2001 v St. Antone.

„Lyžiarov delím na dve kategórie. Do prvej radím tých, ktorí sa vždy a za každých okolností usilujú o víťazstvo, a do druhej takých, ktorým stačí prebojovať sa do reprezentácie,“ hovorieva.

Do ktorej kategórie možno zaradiť Toniho Sailera, iste netreba pochybovať.

JÁN MIKULA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu