
Známy playboy Emanuel Filiberto Savojský (vľavo) spolu so svojou matkou Marinou Doriou a otcom Viktorom Emanuelom (vpravo) počas minuloročného pohrebu poslednej talianskej kráľovnej Márie José Savojskej. Až po 54 rokoch sa môžu dediči talianskeho trónu vrátiť do vlasti. FOTO - ČTK/AP
Až po 54-ročnom ústavne zakotvenom švajčiarskom vyhnanstve sa môžu dediči talianskeho kráľovského trónu Viktor Emanuel a jeho syn Emanuel Filiberto konečne vrátiť do Talianska. V pondelok taliansky senát väčšinou hlasov zrušil článok ústavy, ktorý obom mužským potomkom kráľa Umberta II zakazoval vstup na rodnú hrudu.
Definitívny verdikt síce ešte bude závisieť od dolnej komory talianskeho parlamentu - poslaneckej snemovne, no to je podľa miestnych médií už viac-menej isté. Nedobrovoľní vyhnanci totiž v nedeľu vyhlásili, že si budú ctiť republikánsku ústavu.
Ústavný zákon z roku 1948 zakazoval vstup do krajiny mužským potomkom savojského rodu. V súčasnosti teda platil iba pre dve osoby: 64-ročného Viktora Emanuela, vnuka vojnového monarchu a syna posledného kráľa Umberta. Druhým je Viktorov syn Emanuel Filiberto, mladý bankár s reputáciou playboya, ktorý ešte Taliansko nevidel.
Potomkovia savojskej dynastie, ktorá si počas diktatúry Benita Mussoliniho neraz zaflirtovala s fašistami a podporila protižidovské zákony, by sa mohli v Taliansku objaviť už v júli.
Rozhodnutie senátu blokovala populistická Liga Severu Umberta Bossiho, ku ktorému sa pridali aj obe komunistické strany a zelení. Prekvapujúco protestovali aj monarchisti.
Liga Severu odmieta savojský rod preto, že „v roku 1848 flirtoval s rakúskymi okupantmi“. Komunisti šľachtu odjakživa označovali za potomkov „stredovekých zlodejov koní“ a monarchisti zase nesúhlasili preto, že Viktor Emanuel odprisahal vernosť republikánskej ústave. Monarchistické združenie na čele so Sergiom Boschierom považuje Viktora Emanuela za zradcu a oportunistu, a ako dediča vidí Amadea Savojského vojvodu D‘Aosta - bratranca Viktora Emanuela.
Väčšina Talianov na kráľovských potomkov čaká. Podľa prieskumov talianskeho denníka La Repubblica až 70 percent ľudí je za to, aby Viktor Emanuel opustil svoje ženevské vyhnanstvo.
Polstoročná nevraživosť sa spájala s osobou Viktora Emanuela III., ktorý vládol v rokoch 1900 - 1946 a podporoval fašistov. Jeho syn Umberto II vládol iba necelých 26 dní a v krušných povojnových časoch musel po zmene ústavy krajinu spolu so svojím vtedy 9-ročným synom Viktorom Emanuelom opustiť.
Rozhodnutie senátu uvítal aj taliansky premiér Silvio Berlusconi: „Je spravodlivé, aby sa vrátili do Talianska.“ V skutočnosti však veľmi dobre vedel, že ho senát hlavne zbavil ďalších problémov s európskymi inštitúciami. Viktor Emanuel sa totiž nedávno obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý takmer Rím odsúdil za porušovanie ľudských práv. Žiadny členský štát EÚ totiž nemôže praktizovať vyhnanstvo a nikomu nemôže vziať právo voľby tak, ako sa to udialo v prípade savojského rodu.
Berlusconi tak úspešne vykorčuľoval z problémov. Viktor Emanuel aj so synom sa však ešte nespýtali na majetok, ktorý im skonfiškovali po vojne.