ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Ministerstvo práce sa včera dôrazne postavilo proti návrhu ministerstva vnútra, aby zo zoznamu priestupkov vypadli tie, ktoré súvisia s porušením zákona o slobodnom prístupe k informáciám. "Paragraf o priestupkoch je jedným z mála účinných nástrojov, vďaka ktorým sa v prípade porušenia infozákona môže občan dožadovať nápravy," napísal štátny tajomník ministerstva Miroslav Beblavý.
Za priestupok pri porušení práva na prístup k informáciám môže obvodný úrad zodpovednému úradníkovi uložiť pokutu až 50-tisíc korún a zákaz činnosti až na dva roky. Podľa Beblavého paragraf v zákone o priestupkoch, ktorý sa nepáči ministerstvu vnútra, "funguje najmä ako preventívne opatrenie pre radových úradníkov aj vyšších predstaviteľov verejnej správy". Ministerstvo práce bude mať preto k návrhu "zásadnú pripomienku".
Rezort vnútra svoj návrh obhajuje tým, že úradníci, ktorí zodpovedajú za agendu okolo infozákona, nekonajú ako fyzické osoby, ale v mene právnickych osôb. Preto zosobnenie sankcií za jeho porušenie cez priestupkový zákon považuje za "nesystémové". Za porušenie infozákona možno zodpovedných pracovníkov postihnúť inak, napríklad podľa Zákonníka práce či zákona o o štátnej službe, tvrdí ministerstvo.
Združenie občan a demokracia oponuje, že "je ťažko predstaviteľné, že inštitúcia bude sama trestať svojho zamestnanca, najmä v prípadoch, ak konal na pokyn nadriadeného, či s jeho tichým súhlasom". Navyše, v prípade priestupku má poškodený občan právo byť informovaný, byť účastníkom konania o priestupku, a teda má aj právo sa proti nesprávnemu rozhodnutiu odvolať. "Ministerstvo však chce túto možnosť úplne zrušiť," píše združenie. (iš)
Paragraf 42a, ktorý chce ministerstvo vnútra vypustiť zo zákona o priestupkoch
1. Priestupku sa dopustí aj ten, kto vedome vydá a zverejní nepravdivé, neúplné informácie, kto poruší povinnosť určenú zákonom 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám, alebo ten, kto vydaním rozhodnutia alebo vydaním príkazu, alebo iným opatrením zapríčiní porušenie práva na sprístupnenie informácií.
2. Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 50 000 Sk a zákaz činnosti až na dva roky.