Pre toho, kto dobrovoľnú prácu berie vážne, môže byť dobrovoľníctvo aj ťažká skúsenosť. Všetky práce sa totiž vykonávajú vo voľnom čase, popri hlavnom pracovnom pomere alebo štúdiu, preto sú títo ľudia vystavení často syndrómu vyhorenia. Z "dvojitého pracovného pomeru" pociťujú vtedy také vyčerpanie, že niektorí by to "najradšej zabalili".
Dobrovoľníci zo združenia saleziánskej mládeže Domka však tvrdia, že pozitíva vysoko prevažujú nad negatívami - ak vôbec nejaké uviedli, bol to fakt, že majú menej voľného času ako ich rovesníci. Mnohí však tvrdili, že voľný čas by aj tak nedokázali využiť lepšie.
Dobrovoľníctvo sa však neodmysliteľne spája s pocitmi zadosťučinenia a spokojnosti z dobre vykonanej práce.
Podľa psycho-sociálnej pracovníčky neziskovej organizácie Plamienok Marcely Daubnerovej pomáhajú najmä "študenti, ktorí chcú svoj voľný čas využiť efektívne, alebo aj ľudia, ktorí pracujú, ale radi by ešte popri tom robili aj niečo sociálnejšie".
Jednou z foriem odmeny môže byť vstupenka na kultúrne akcie, alebo pomoc pri štúdiu. Občianske združenie Človek v ohrození poskytuje dobrovoľníkom permanentku na filmový festival Jeden svet a umožňuje tiež vysokoškolákom vykonávať študijnú prax a odborníkom uhrádza výdavky spojené s výkonom práce, vrátane cestovného a diét.