Skutoční dobrovoľníci často neradi hovoria o svojej práci. Frekvencia pomoci je rôzna. Niektorí pomôžu občas odborným posudkom, či analýzou, iní pravidelne pomáhajú iným svojou prítomnosťou a záujmom. Na fotografii dobrovoľníčka s dieťaťom na "onkologickom tábore". FOTO - ARCHÍV SME
"Výroky «Dobro umocňuje dobro» a «Pomôž druhým, pomôžeš aj sebe» sa svojím významom približujú k tomu, ako ľudia chápu pojem dobrovoľníctvo. Dobrovoľníctvo predstavuje iný svet - alternatívu konzumnej a na výkon orientovanej spoločnosti, svet ktorý obdivujeme, hoci ho príliš nepoznáme a zároveň ho do určitej miery podozrievame," tvrdia autori sociologickej štúdie o dobrovoľníctve na Slovensku.
Spektrum názorov na dobrovoľníctvo je široké. Pre niektorých sú ľudia venujúci sa zadarmo iným prinajmenšom čudní (asi nemajú dosť svojich starostí), iní by sa mu aj venovali, "keby mali viac času a peňazí". "Dobrovoľne by som vycestovala do Kanady," zverila sa v dokumentárnom filme o dobrovoľníctve mladučká slovenská hlásateľka.
Napriek tomu, že u nás tento pojem dnes iba ožíva, venuje sa dobrovoľníckej práci prekvapivo veľa ľudí - viac ako tretina dospelých obyvateľov Slovenska. Okrem toho že chcú pomôcť druhým, chcú pomôcť aj sebe - doplniť svoj život o ďalší rozmer, alebo nájsť uplatnenie pre schopnosti, ktoré v práci nevyužijú.
Odborníci tvrdia, že dobrovoľnícka práca môže byť veľmi dôležitá aj pre marginalizované skupiny na trhu práce - napríklad Rómov alebo dlhodobo nezamestnaných. Tým, že na seba preberajú povinnosti, udržujú si alebo získavajú pracovné návyky.
V súčasnosti sa trh práce mení - ubúda pracovných príležitostí vo výrobných odvetviach a naopak, stále viac možností na uplatnenie poskytujú nevýrobné oblasti ako kultúra, vzdelávanie, služby, aj organizácie takzvaného tretieho sektora.
Aj dobrovoľníctvo sa teda dnes stáva cestou k profesionálnemu uplatneniu.
Z dobrovoľníkov, ktorí v organizáciách tretieho sektora pracujú dlhšiu dobu, sa často stávajú ich zamestnanci. Tí sa v práci môžu opierať o vlastné skúsenosti a neskôr sami prispieť k vytváraniu pracovných miest pre ďalších.
Sociológovia tiež tvrdia, že výchova k dobrovoľníctvu a k aktívnemu riešeniu problémov by mohla tiež zmeniť klímu v spoločnosti - mohla by "obmedziť generačný prenos naučenej bezmocnosti, ktorý za desaťročia poznačil mentalitu celých generácií".