Teroristické útoky na turistické centrá sú rovnako nezmyselné ako tie na dopravné tepny veľkých miest, sú však zákernejšie a oveľa výraznejšie útočia na to, čomu islamisti hovoria "skazený západný životný štýl". Zabíjajú ľudí, ktorí si prišli užívať, vypiť si v bare a minúť peniaze, ktoré pôjdu vládam, ktoré toto všetko dovolia.
Pri oboch druhoch útokov zomierajú nevinní ľudia a dochádza k veľkým materiálnym škodám. Jeden veľký rozdiel tu však je: je vysoko nepravdepodobné, že londýnske metro, španielska železnica alebo New York skrachujú. Možnosť, že skrachuje turistický priemysel krajiny, v ktorej útočí terorizmus, je oveľa pravdepodobnejšia. Aj keď sa ešte nájde veľa ľudí, ktorí sú ochotní cestovať.
Niekoľko hodín po výbuchoch v Šarm aš-Šajchu odtiaľ v chvate odišlo podľa egyptského ministerstva turistiky 6000 turistov. Hoci mnohí zostali a hotely aspoň načas zaplnia novinári a zamestnanci ambasád, ktorí sa starajú o odvoz mŕtvych a sú v kontakte so zranenými, noví turisti budú prichádzať len veľmi pomaly. Nalákať ich môžu už len neodolateľne skresané ceny a prísľub väčšej bezpečnosti.
Otázkou však je, či chcú ľudia tráviť dovolenku v opevnených, uzavretých rezortoch, s policajtmi na uliciach a plážach a či chcú, aby ich pri kontrolách na letisku či v autobusoch obťažovali. Prieskum izraelského ministerstva turistiky spred troch rokov ukázal, že je to jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia nechcú chodiť na dovolenku na izraelské pláže.
Aj v Šarm aš-Šajchu po útokoch v Luxore v roku 1997 sprísnili bezpečnostné opatrenia, postavili strážne služby na príjazdy do hotelov, zlepšili kontrolný systém na letisku. No ľudia v letovisku hovorili, že sa príliš nedodržiavali. Aj preto, že to turistom prekážalo a majitelia hotelov žiadali bezpečnostné služby, aby sa "krotili". Podobne to bolo aj na Bali.
Experti na terorizmus však zdôrazňujú, že teraz sa to musí zmeniť. Aj preto, že teroristi sú pri chuti: ich akcie sa už neodohrávajú len v Iraku, čo nikoho netrápi, ale opäť sa vrátili na miesta s vysokým výskytom "západných" ľudí.
Cenou za dovolenku, z ktorej sa vrátite živý a celý, tak bude neustávajúci tlak na vašu ostražitosť, strach o deti a obmedzovanie pohybu. Dovolenka bude ako väzenie, presne tak, ako si život predstavujú teroristické skupiny.
Pre krajiny, ktoré chcú prilákať turistov to znamená, že musia zvýšiť náklady na bezpečnosť, investovať peniaze do spravodajských služieb a mať stále viac kontroly. V prípade nedemokratického Egypta to bude veľký problém. Nebude totiž otravovať len turistov, ale bezpečnostné opatrenia aj zneužívať proti opozícii. Teroristi tak zasiahnu druhýkrát.