Američan Lance Armstrong po poslednej etape Tour de France. FOTO - TASR/AP
PARÍŽ - Lance Armstrong, sedemnásobný víťaz Tour de France, sa už teší na oddych a voľnejší život bez stresov. Bude podporovať priateľku Sheryl Crow na jej ceste rockovým výslním, tak ako ho ona podporovala na ceste za dvoma víťazstvami na Tour. Teraz je na dovolenke na juhu Francúzska.
"Budem hrať plážový volejbal, piť víno, jesť a nebudem sa ničím zaťažovať," povedal Lance, ktorý deklasoval konkurentov od úvodného dňa.
Definitívny koniec
Armstrong sa ani po konci kariéry z cyklistiky nevytratí, občas sa ako jazdec objaví na pretekoch v cyklokrose. "Nebudem sedieť a priberať. Zmeniť rozhodnutie o konci ma už nič neprinúti. Neexistuje dôvod pokračovať, už viac nemôžem. Môj čas vypršal, v najlepšom treba odísť."
Mnohí hovoria, že tento rok mal jednu z najľahších ciest za žltým tričkom. "Neviem prečo. Veľmi som neútočil, ale podobne som jazdil aj v roku 2003. Cyklistika je veľmi náročný šport. Ak vyhráte veľa etáp, ako ja vlani, hovoria, že ste arogantný. Ak nevyhrávate, vravia, že nemáte formu. Sedem víťazstiev na Tour by však malo neprajníkov utíšiť," dodáva Armstrong.
Pri rozlúčke zložil poklonu rivalom - Ivanovi Bassovi a Janovi Ullrichovi. "Ivan je skvelý vrchár a budúcnosť má pred sebou. Jan je špeciálny súper. Vynikajúci cyklista s buldodžou povahou. Som presvedčený, že niekoľkokrát vyhrá Tour. Musí však mať lepšiu kondíciu."
Prebral Ameriku
V Amerike bola cyklistika na pokraji záujmu. Od roku 1999, keď prvý raz vyhral Lance TdF, sa počet registrovaných cyklistov zvýšil na 31 300, teda asi o päťtisíc za rok. "Veľa ďalších Američanov pravidelne vyhráva veľké preteky. Vyšší počet pretekárov a aj ich kvalita je Lancovo dedičstvo," povedal hovorca asociácie Andy Lee. Popri aktívnych cyklistoch narástol aj počet fanúšikov. Každodenné priame prenosy sledovalo o 40 percent ľudí viac ako vlani.
Armstrongov vplyv siaha ďaleko za hranice cyklistiky. Slávny cyklista založil v roku 1997 nadáciu na pomoc ľudom postihnutým rakovinou. Žlté náramky s nápisom LiveStrong zarobili na celom svete 51 miliónov dolárov.
Rekordná Tour
* Trať absolvoval v najrýchlejšom priemere 41,654 km/h.
* David Zabriskie dosiahol v časovke na 19 km v protivetre priemer 54,680 km/h. Prekonal rekord LeMonda z roku 1989 - 24,5 km v priemere 54,545 km/h. Rýchlejšie ako Zabriskie išiel Brit Boardman 1994 - 7,2 km s priem. 55,152 km/h. Zabriskie je najrýchlejším v dlhšej časovke.
* Discovery Channel s Armstrongom vytvorili rýchlostný rekord v časovke družstiev na 67,5 km v priemernom tempe 57,31 km/h.
* Najrýchlejšiu etapu vyhral v roku 1999 Talian Mario Cipollini - 50,355 km/h.
(ja, sita)
Armstrongove citáty
"Na prsiach hneď nad srdcom mám guľatú jazvu. Od pravej slabiny až po pravé stehno sa tiahne jazva po operácii, pri ktorej mi vzali semenníky. Skvostom je pár hlbokých stôp v tvare polmesiaca na lebke - ako keby mi do hlavy kopol dvakrát kôň. To je spomienka na operáciu mozgu."
O pozostatkoch náročnej liečby, jún 1999
"Keby som neochorel na rakovinu, nikdy by som tu nevyhral."
O prvom víťazstve na TdF, 25. júla 1999
"Cyklistika je jedným zo spôsobov, ako zneužiť sám seba."
O športe svojho srdca, august 2000
"Naše tri deti sú pre nás prioritou. Navyše sa chceme rešpektovať, žiadny z nás sa nechce dostať do situácie, keď sa na seba nebudeme môcť so znechutením ani pozrieť."
O rozvode s Kristin, 4. septembra 2003
"Mojím najväčším vzorom bola mamička, bola a je silná, a za každých, i tých najťažších okolností, mohutne bojuje."
O svojom životnom vzore, 30. júla 2004
"Chcem odísť na vrchole. Je to môj sen. Vyhrávať je veľmi ťažké, ale odchádzať porazený je hádam ešte horšie."
O možnom siedmom triumfe, 19. apríl 2005
"Je to čistejší šport ako je jeho reputácia. Je to irónia, pretože v cyklistike sa robí najviac kontrol vo vytrvalostných športoch. A keď robíte testy, tak jednoducho niekoho chytíte." s
O dopingu v cyklistike, 12. mája 2005
Povedali o Armstrongovi
"Tour je zo všetkých pretekov najdôležitejšia a Lance ju vyhral najviackrát. Neprekáža mi, že ma predbehol. Je lepší ako ja." s cyklista Eddy Merckx, zvaný "Kanibal",
27. novembra 2004
"Vybojovali sme spolu úžasné súboje. Až skončí, cyklistike bude chýbať. A ak usporiada párty, hádam ma aj pozve."
Rival Jan Ullrich, 30. júna 2005
"Ste veľmi dobrý!"
Americký prezident George Bush, 25. júla 2004
"Jeho cesta od diagnózy rakoviny k opakovaným víťazstvám na Tour je jedným z vôbec najväčších ľudských príbehov."
George Bush, 4. augusta 2001
"Je to normálny chlapík, s ním je zábava, navyše je výborný rozprávač. V Amerike je veľmi populárny. Keď v konkurencii hviezd amerického futbalu alebo golfu vyhráte Športovca roka, tak to už niečo znamená."
Oddielový kolega Pavel Padrnos, 5. februára 2004
"Problémy prichádzali postupne. Boli sme spolu štyri a pol roka, mali šesť domovov, žili v troch jazykových prostrediach a krajinách, zažili rakovinovú liečbu, splodili tri deti, pamätáme na štyri výhry na Tour de France a jedno zrodenie supercelebrity."
Bývalá manželka Kristin, 15. februára 2003
"Nie je to dobrý človek. Želal by som si, aby som ho nikdy nestretol. Je to klamár, klame úplne celému svetu a má vykonštruovanú mágiu."
Bývalý mechanik Mike Anderson, 22. júla 2005
(čtk)
Ohlasy na triumf Armstronga
letour.fr: "Koniec jednej éry. Blahoželáme, Lance. Dovidenia a amen. Ďakujeme za skvelé spomienky."
L'Equipe (Fr.): "Legenda sa lúči so siedmym prvenstvom na Grand Boucle."
USA Today (USA): "Kariéra Lanca Armstronga sa zmenila v nedeľu po jeho siedmom víťazstve v rade na Tour de France. Jeho novou úlohou už nebude šplhať sa do kopcov, ale pomáhať ostatným obetiam rakoviny."
Los Angeles Times (USA): "Armstrong, ktorý prekonal rakovinu, prišiel pomaly do svojho posledného cieľa v Paríži. Lance, neplač."
Bild (Nem.): "Trpká pravda pre Ullricha: Jan, daroval si najväčšiemu súperovi siedme víťazstvo na rozlúčku."
FAZ (Nem.): "Teraz má už Ullrich otvorenú cestu. Alebo ešte stále nie?"
BBC (V. Brit.): "Lance Armstrong siedmykrát v rade vyhral Tour de France aj napriek chaotickému príchodu do cieľa v Paríži. Texasan sa stal víťazom svojich posledných pretekov ešte pred príchodom na Champs Elysees."
Le Figaro (Fr.): "Armstrong - kráľ svetla a tieňov - Happy End. Lance opúšťa planétu Tour v žltom."
La Gazzetta dello Sport (Tal.): "Kráľ Armstrong. Lance je žltým kanibalom. Armstrong v klube nesmrteľných. Basso je budúcnosť."
L'Unité (Tal.): "Armstrong sa stal poslednýkrát kráľom Paríža."
Corriere della Sera (Tal.): "Armstrong sa lúči vo svojom siedmom nebi. Pre Bassa je v roku 2006 pripravená pole position, ale nesmie napodobniť Ullrichov štýl."
La Repubblica (Tal.): "Monsieur Armstrong opúšťa Tour ako kráľ. Nik nie je taký ako on."
El País (Šp.): "Armstrong odchádza na vrchole, a to je dobré."
El Mundo (Šp.): "Armstrongov úspech ostane nezabudnuteľný. Je to porovnateľné iba s deviatimi zlatými olympijskými medailami Carla Lewisa a siedmimi wimbledonskými titulmi Peta Samprasa."
Marca (Šp.): "Armstrong povedal po siedmom víťazstve na Tour adieu. Teraz už táto postava patrí iba histórii. Zobrať mu tento rekord však bude veľmi ťažké."
As (Šp.): "Po odchode Armstronga nás čaká na budúci rok úplne nová Tour. Ako o jeho nástupcovi sa najviac hovorí o Bassovi."
Daily Mail (V. Brit.): "Je tento blázon, ktorý nevie prehrávať, najlepším športovcom všetkých čias? Armstrong sa rozlúčil čarovnou šou, Harry Potter by mal začať žiarliť."
Times (V. Brit.): "Netreba zabúdať na to, že Armstrong nevyhral len boj s rakovinou, ale vytiahol Tour aj z podozrenia z dopingu." (sita)